Kategoriler

pd.id ile İlaçlı İçkilere (Rape Drug) Son

Yurdumuzda Nuri Alço ile özdeşleşen ve malesef bir geyik konusu hâline getirilen içkiye ilaç atıp kadınlara (ve hatta erkeklere) tecavüz muhabbeti aslında tüm dünyada (tabi ki özellikle de kadınlar için) büyük bir problem (İngilizce’de “Rape Drug” diye de geçer bu ilaçlar). Gece kulüplerinde, partilerde vesaire oldukça yaygın görülen bu problemi tarihe karıştırmak için geliştirilen pd.id, IndieGoGo üzerinden destek bekliyor.

Ufak bir USB bellek görünümündeki pd.id (Personal Drink ID), tümleşik sensörleri sayesinde içkiyi analiz ediyor ve üzerindeki LED’ler vasıtasıyla sahibini uyarıyor: Kırmızı LEDİçme!”, yeşil LED ise “Temiz, içebilirsin.” demek. Bunun yanı sıra pd.id, iOS, Android ve BlackBerry’ye yüklenen bir uygulama vasıtasıyla testin daha ayrıntılı bir sonucunu görüntüleyebiliyor.

pd.id’yi geliştiren takım, 30 Ağustos’a kadar 100,000$ toplama ümidinde. Eğer hedefine ulaşırsa (bir haftada 7.406$ toplanabilmiş) , 2015 Nisan’ında piyasaya çıkacak olan cihaza bağış yapanlar, ilk olarak pd.id’ye sahip olabilecekler (tabi belli bir meblağın üzerinde bağış yapmak gerekiyor bunun için). pd.id eğer 250.000$ toplarsa, herhangi bir kadın topluluğu ile yapılan işbirliği ile 100 ünite dağıtılacak; 500.000$’a ulaşılırsa cihaza, içeceğin şeker seviyesini ölçen bir modül daha eklenecek (şeker hastaları için); 750.000$ aşıldığında da ekip, bu tür durumların rapor edilmesi için bir uygulama geliştirecekmiş.

10.000$ üzeri bağış yapanlara, 200 adet pd.id bağışlanacak ve bu ünitelerin hangi topluluğa verilmesini istediği sorulacak; 5000$ ve üzeri bağış yapanlar ise, 1000 adet pd.id’yi istedikleri üniversiteye bağışlayabileceklermiş. Bu bilgileri de verdikten sonra sizi, pd.id’nin sayfasına davet edelim (diğer seçeneklere de bu sayfadan göz atabilirsiniz).

fragtist-pd-id-2

Görüntülenmeler:
9
İlgili etiketler:
· · · · · · · · · · ·
İlgili Kategoriler
Aksesuar · Donanım · Haber · Mobil · Telefon