POS Cihazları Yerini Mobil Çözümlere Bırakacak! POS Cihazları Yerini Mobil Çözümlere Bırakacak!
Güvenli Mobil Ödeme ve Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ne İlişkin Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği Haziran ayında Resmi Gazete’de yayımlandı. POS Cihazları Yerini Mobil Çözümlere Bırakacak!

Güvenli Mobil Ödeme ve Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ne İlişkin Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği geçtiğimiz Haziran ayında Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğ bankacılık ve ödeme alanlarındaki yeni teknolojik gelişmelere uygun ve POS cihazları gerektirmeyen daha düşük maliyetli çözümleri kapsıyor. Tebliğde belirtilen mükellefler, gerçekleştirdikleri mal ve hizmet satışlarına ait belgeleri elektronik ortamda oluşturabilecek ve düzenlenen bu belgeleri elektronik ve/veya kağıt ortamda muhatabına iletebilecek. Uygulama kapsamına giren mükelleflere hizmet vermek isteyen ödeme kuruluşlarının ve kaydedici cihaz üreticilerinin ise özel bir entegratör aracılığıyla gerekli altyapı hazırlıklarını tamamlayarak GİB’e (Gelir İdaresi Başkanlığı) başvurmaları gerekiyor. Tebliğin uygulanmaya başlaması ile fiziki POS cihazlarının da yerini zamanla mobil POS çözümlerine bırakması bekleniyor.

Ödemelerde yeni dönem

Haziran ayında Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenlemeyle mobil ödeme pazarında yeni bir dönem başlıyor. Bankacılık ve ödeme alanlarındaki yeni teknolojik gelişmelere uygun ve POS cihazları gerektirmeyen daha düşük maliyetli çözümleri kapsayan tebliğ özellikle küçük işletmeler ve bireysel satıcıların yeni nesil ödeme yöntemlerini kullanmalarını sağlayacak. Bu gelişme ile Türkiye’nin kağıtsız toplum hedefine bir adım daha yaklaşılıyor. Fiziksel POS cihazları yerini telefon ve tabletlerden çalışan mobil POS çözümlerine bırakıyor. Bu durumun ilerleyen günlerde mobil ödeme pazarını hareketlendirmesi bekleniyor.

Beklenen Oldu! RTÜK Artık Netflix’i Denetleyecek!