Pwn2Own: Windows Phone, Güvenlikte Ödün Vermiyor! Pwn2Own: Windows Phone, Güvenlikte Ödün Vermiyor!
Nokia Lumia 1520 ve dolayısıyla Windows Phone platformu, HP’nin hack etkinliği Pwn2Own’da hacker’ların elinden sağ salim kurtulmayı başardı. Etkinlikteki saldırılar, telefonların internet tarayıcılarını hedef... Pwn2Own: Windows Phone, Güvenlikte Ödün Vermiyor!

Nokia Lumia 1520 ve dolayısıyla Windows Phone platformu, HP’nin hack etkinliği Pwn2Own’da hacker’ların elinden sağ salim kurtulmayı başardı.

Etkinlikteki saldırılar, telefonların internet tarayıcılarını hedef aldı. Bir hacker, Nokia Lumia 1520‘nin tarayıcısına saldırarak telefon üzerinde kontrol elde etmek istedi; ancak büyük oranda başarısız oldu. Ulaşmaması gereken bir iki yere ulaşabilse de (çerez veritabanı vs.) hacker, sandbox’ın dışına çıkamadı ve Lumia 1520‘ye bütünüyle hakim olamadı.

İşin ilginç yanlarına gelelim şimdi. Pwn2Own’a Windows Phone’u sokan yalnızca tek bir katılımcı olmuş. Windows Phone’a pek tenezzül edilmemiş yani. Ancak benzer saldırılara maruz kalan iPhone 5S, Galaxy S5, Nexus 5 ve Amazon Fire Phone gibi rakipler, bu saldırılara fazla dayanamayarak düşmüşler. Hem de epey kısa sürede. Demek ki Windows ismini duyunca, 40 yıllık sorunları ortaya dökmemek, ön yargıları biraz olsun kırmak gerekiyormuş.

Bir de BlackBerry‘leri aradı gözlerimiz ama…Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.