Kategoriler

Qualcomm Snapdragon, Exynos’a Karşı!

Qualcomm’un Snapdragon 810’la başının dertte olduğu uzunca bir süredir gündemde. Bu haberin gündeme gelmesinin en büyük sebebi de Samsung’un, işlemcinin testini gerçekleştirirken aşırı ısınmadan ötürü sıkıntı yaşadığı söylentileri.

Açıkladığı finansal sonuçlara bakılacak olursa Qualcomm, geçtiğimiz yılın ikinci dönem gelirlerinde düşüş yaşamış. Bunun pek çok nedeni var elbette. Örneğin Çin’de artan SoC rekabeti bu nedenlerden sadece biri. Ancak Qualcomm’u asıl düşündüren şey, büyük bir müşterisini kaybetmiş olması. Evet, Samsung’dan bahsediyoruz.

Firma Samsung’un adını net olarak söylemiyor olsa da, Güney Korelinin yeni modelleri Galaxy S6 ve Galaxy S Edge’de Exynos işlemcilerin kullanılacağı söylentileri pek çok kez dile getirilmişti. Samsung’un ilk olarak bu iki modelde kendi Exynos işlemcilerini kullanması ve kullanıcılardan gelen yorumlara göre ileride çıkaracağı yeni Galaxy’lerin geleceğini şekillendirmesi bekleniyor, ya Snapdragon ya da Exynos üzerine.

Qualcomm ise yaptığı açıklamalarda, Samsung’un Mart’ta tanıtılması beklenen telefonlarında Snapdragon kullanmayacağını beklediklerini belirtiyor. Elbette burada, yukarıda da belirtildiği gibi “büyük bir müşterinin gelecek üst düzey telefonu” ibaresi kullanılmış, yani kesin bir isim verilmemiş.

İşlemci üreticisi hakkında dile getirilen bir diğer söylenti de, Samsung için özel bir Snapdragon 810 geliştirdiği. Ancak bu işlemci, telefonun çıkışına yetişecek gibi durmuyor. Son olarak analistlerin, Qualcomm’un bu durumdan ötürü gelirlerinde %2 ile %8 arası düşüş olacağını öngördükleri de gelen bilgiler arasında.

Tüm bu bilinmezliklerin, Mart’ta gerçekleştirilecek olan MWC’de yok olacağını belirtelim. O zamana kadar beklemekten başka yapılacak bir şey yok malesef.

Görüntülenmeler:
0
İlgili Kategoriler
Donanım · Haber · Mobil · Telefon