Samsung Galaxy Note Edge / Note 4 ve Gear S Tanıtıldı Samsung Galaxy Note Edge / Note 4 ve Gear S Tanıtıldı
Samsung, yeni incilerini bir bir döktü bugün. Tepe seviye telefonu Samsung Galaxy Note Edge, yeni Note 4 ve akıllı saat Gear S tanıtıldı. Eh,... Samsung Galaxy Note Edge / Note 4 ve Gear S Tanıtıldı

Samsung, yeni incilerini bir bir döktü bugün. Tepe seviye telefonu Samsung Galaxy Note Edge, yeni Note 4 ve akıllı saat Gear S tanıtıldı. Eh, detaya girelim biraz da.

SAMSUNG GALAXY NOTE EDGE
Hatırlar mısınız CES 2013’te Samsung’un bir prototipi çıkmıştı, OLED ekranın köşesi kavisliydi. İşte o tasarım ve o ekran, Samsung’un yeni tepe seviye akıllı telefonu (ya da phablet’i) Samsung Galaxy Note Edge’de hayat buldu.

Tek yanı kavisli olan ekran, pek çok durumda bir alt menü olarak işlev görüyor. Kamerayı kullanırken, o panel kamera kontrolleri olarak kullanılıyor mesela. Ya da not alırken, metin araçları orada bulunuyor. Bunun haricinde o köşe, çeşitli bildirimlere hızlıca göz atmak ve kısayollara ulaşmak için de ayarlanabiliyor/kişiselleştirilebiliyor. Tasarımına ve kullanımına biraz alışmak gerektiği aşikâr olsa da, oldukça başarılı görünüyor ekranın köşesinin kullanımı.

Nihayet… Nihayet Samsung’un plastiği bırakıp metalik tasarıma geçtiğini de görüyoruz burada (Samsung Galaxy Note 4 de aynı şekilde. Hem çok daha şık, hem daha kaliteli bir izlenim uyandırıyor telefonlar). Cihazda Spen olduğunu da belirtelim. Bunun haricinde Galaxy S5’ten aşina olduğumuz yumuşak arka kapak da, telefonun kaliteli izlenimini artıran bir diğer özellik. 16MP’lik kamerası, kalp hızımızı ölçmemizi sağlayan sensörü, 5,6”lik 2560 x 1440 piksel ekranı da cabası.

İşlemci tarafında satılacağı pazara göre değişkenlik gösterecek olan cihaz (4 ya da 8 çekirdekli işlemci çözümleri sunulacak. Qualcomm Snapdragon 805 ve Samsung’un Exynos işlemci ailesinden bir model olacaktır), 3GB belleğe, 32GB depolamaya, 3,220mAh pile sahip. İşletim sistemi kısmında Android 4.4.4 olan cihaz, Android L’e de yükseltilebilecek. Son olarak Samsung’un, çoklu pencere özelliğinde de geliştirmelere gittiğini belirtelim.

SAMSUNG GALAXY NOTE 4
Ne yalan söyleyelim, Samsung Galaxy Note Edge’i gördükten sonra, Galaxy Note 4’ün pabucunu biraz dama atar gibi olduk.

İki cihaz birbiriyle tamamen aynı teknik detaylara sahip arkadaşlar. Tek fark, Samsung Galaxy Note 4’ün, kavisli ekrana sahip olmaması. Onun haricinde, yukarıda ne yazdıysak Galaxy Note 4 için de geçerli. Bilginize.

Ha, ekranla ilgili söyleyeceğim son fark da şu: Note 4, Note Edge’in aksine 5,7”lik bir ekrana sahip.

SAMSUNG GEAR S
Samsung, bu işe herkesten önce başladı ve gördüğümüz kadarıyla tecrübesinin meyvelerini çok güzel toplamaya başladı. Zira Samsung Gear S, firmanın çıkardığı en başarılı akıllı saat olacağa benziyor.

Tizen işletim sisteminin tüm faydalarından yararlanan cihaz, 4G/WiFi/Bluetooth bağlantı desteği ve tam QWERTY klavye sunuyor; o nedenle, telefonunuza tümüyle bağımlı bir cihaz değil. Bu elbette telefonunuzun yerini alacağı anlamına gelmiyor; ancak cihaz, dediğimiz gibi kendi başına da çok güzel idare edebiliyor. Tabi ki dilerseniz ürünü telefonunuza da bağlayabiliyorsunuz.

Tizen’in mağazası, 1000’in üzerinde uygulamaya sahip ve Samsung’a göre bu uygulamalar her geçen gün artmaya devam edecek. Güzel haber. Peki ya donanımsal tarafta işler ne alemde?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, cihazı kullananların en büyük şikâyeti saatin biraz fazla büyük olması. Ancak rahat kullanım için elzem bir şey bu. Onun haricinde Gear S, kalitesi ve kullanım kolaylığıyla tam puan almış kullanıcılardan. 2” kavisli OLED ekrana sahip olan cihazın genel tasarımı, Gear Fit’i andırıyor. Saat, 1GHz hızında çalışan işlemcisiyle oldukça güçlü. Başka da söyleyecek bir şey yok sanıyorum.

Tüm bu üç cihazın fiyatı ve ülkemizde ne zaman satışa çıkacağı konusunda şimdilik herhangi bir bilgi yok.

Beklemedeyiz.

Not: Haber ve görseller için The Verge’e teşekkür ederiz.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.