Samsung’dan Apple Pay’e Güçlü Bir Alternatif! Samsung’dan Apple Pay’e Güçlü Bir Alternatif!
Samsung LoopPay isimli bir ödeme servisini satın alıyor. Güney Koreli firma, Apple Pay’in karşısına çok daha güçlü bir oyuncu olarak çıkma peşinde. LoopPay, Apple Pay... Samsung’dan Apple Pay’e Güçlü Bir Alternatif!

Samsung LoopPay isimli bir ödeme servisini satın alıyor. Güney Koreli firma, Apple Pay’in karşısına çok daha güçlü bir oyuncu olarak çıkma peşinde.

LoopPay, Apple Pay ya da Google Wallet‘tan daha farklı bir çalışma prensibine sahip. Ödeme yöntemi, geleneksel kredi/banka kartlarını kullanarak çalışıyor. Bunun için, LoopPay’in ürettiği telefon kılıflarından/anahtarlıklardan kullanmak gerekiyor. Elimizdeki tüm kartları LoopPlay’e okutabiliyor; sonrasında farklı bir kablosuz teknolojiyle dilediğimiz kartla ödeme gerçekleştirebiliyoruz (bu teknoloji sayesinde POS cihazları, seçilen kartın fiziksel olarak kaydırıldığını zannediyor). Firmanın kullandığı bu yöntem ile, hâlihazırda varolan ödeme terminallerinin %90’ı desteklenmiş oluyor; bu da, önemli bir avantaj elbette.

Gelen bilgilere göre Samsung, LoopPlay’in bu teknolojisini lisanslamak istiyordu; ancak görülen o ki firma, LoopPlay’i satın alarak Apple Pay’in karşısına çok daha sağlam adımlarla çıkmayı planlıyor. Bu hareketin, kâğıt üzerinde Samsung için oldukça yerinde olduğu söylenebilir.

Samsung’un LoopPay’i satın alması, teknolojinin kullanımı için herhangi bir ek aparat kullanma gerekliliğini de ortadan kaldıracak. Samsung Galaxy S6‘da ya da S Edge‘de bu teknolojinin yer alması bekleniyor. Google Wallet ve Apple Pay’den, yaygınlaşma açısından çok daha büyük bir potansiyele sahip olması, LoopPay’i oldukça güçlü bir alternatif hâline getiriyor diyebiliriz.

Şimdi sıra, yeni Samsung cihazların tanıtılacağı Unpacked etkinliğini beklemekte. Bakalım LoopPay’i yeni Galaxy’lerde görebilecek miyiz?

LoopPay’in nasıl çalıştığını gösteren videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.