Kategoriler

Samsung’un Yeni Galaxy’leri Hakkında Neleri Biliyorduk?

Samsung’un yeni Galaxy’leri, dün yapılan Unpacked etkinlğinde tanıtıldı. Peki, ortalıkta dolaşan söylentilerden hangileri doğru çıktı? Ona göz atalım istedik.

– Öncelikle, bu telefonların metal kasaya sahip olacağı çok uzun zamandır belliydi. Evet, yeni Galaxy’ler, metal kasayla geldiler. Ancak telefonların ön ve arkalarında bulunan Corning Gorilla Glass 4 camları, -özellikle de arka kısmının cam olması- pek beklenmiyordu. Bu bir sürpriz oldu ve bu hâliyle telefonlar, bir Galaxy S5’e göre malzeme kalitesi bakımından üç beş gümlek üstünler.

– Samsung’un, Galaxy Note Edge benzeri bir telefon üzerinde çalıştığı söylentileri de dolaşıyordu çok uzun süredir. İlk olarak Ocak ayı içerisinde çıkan bu söylenti, yakın zamanda T-Mobile’ın bir teaser görsel yayınlamasıyla kesinliğe kavuşmuştu. Ancak bilinmeyen; ya da tam olarak emin olunmayan şeyler de vardı: Samsung iki farklı model mi hazırlıyordu, yoksa ekranı kıvrımlı tek model mi? Ekran kıvrımı iki tarafta mı olacak, tek tarafta mı? Sonunda Galaxy S6 Edge’le birlikte, tüm bu sorular cevabını buldu ve meraklar giderildi: Samsung iki farklı model hazırlamıştı ve S6 Edge’in ekranının iki yönü de eğimliydi.

fragtist-samsung-galaxy-s6-edge-1

– İlk etapta telefonun/telefonların, Snapdragon 810’la birlikte gelmesi bekleniyordu; ancak Qualcomm’un 64bit’lik bu işlemcilerle yaşadığı çeşitli sıkıntıların (en başta ısınma), Samsung için iyi bir bahane olduğu ve firmanın tamamen kendi işlemcilerine yöneleceği söylentileri dolaşıyordu. Qualcomm’dan gelen “Büyük bir müşterimiz, bu sene çıkaracağı tepe seviye telefonlarında Snapdragon kullanmayacak.” açıklaması da, bu söylentileri doğrular nitelikteydi. Sonunda beklenen oldu ve Güney Koreli, yeni tepe seviye telefonlarında 14nm üretim teknolojisine sahip olan 8 çekirdekli ve 64bit destekli Exynos 7 işlemciler kullandı (4 çekirdekli 1.5GHz Cortex-A53 ve yine 4 çekirdekli 2.1GHz Cortex-A57). Böylelikle Samsung, işlemci konusunda herhangi dış bir firmayla olan bağımlılığını koparmış oldu.

Söylentisi dolanan diğer donanım özellikleri arasında 5.1″lik 2560 x 1440 piksel ve 577ppi’lık Super AMOLED ekran, 20MP arka ve 5MP ön kamera vardı. Bu sızdırıldığı iddia edilen özelliklerden tutmayan, yalnızca 20MP’lik kamera söylentisi oldu. Cihazlar, OIS destekli ve f/1.9 lensli 16MP’lik arka kameralarla birlikte tanıtıldılar. Android 5.0.2 Lollipop işletim sistemiyle gelecekleriyse aşikârdı zaten.

Telefonların diğer özellikleri arasında 3GB DDR4 RAM, Mali T-760 GPU, 32/64/128GB hafıza seçenekleri (yüksek hızlı hafıza), çıkarılamayan, kablosuz şarj edilebilen ve yüksek hızlı şarj özelliğine sahip (10 dakikada %40 doluyor, bu da 4 saatlik kullanıma tekabül ediyor) 2550mAh (S6)/2600mAh (S6 Edge) pil, home tuşuna yerleştirilen parmak izi okuyucu yer alıyor.

"OLYMPUS DIGITAL CAMERA         "

– Bir diğer söylenti şuydu: Samsung, kendi bloatware’lerini büyük oranda kullanmayacak ve Microsoft’un araçlarına yer verecek. Bu söylenti de doğru çıktı; firma, pek çok kullanıcısının kullanmadığı bloatware’i ortadan kaldırdı ve Skype, OneNote, OneDrive, Office gibi araçlara yer verdi. Bu da, son derece olumlu bir adım olarak göze çarpıyor.

– Samsung’un, Apple Pay’in karşısına çıkaracağı ödeme sistemi için LoopPay’i satın alacağı söylenmişti. Yeni Galaxy’lerle birlikte tanıtılan Samsung Pay, LoopPay’in tüm artılarını da beraberinde getiriyor. Normal kartların kaydırma hareketini simüle edebilen; böylelikle piyasadaki hemen her terminalle çalışabilen LoopPay, Samsung Pay’in çok güçlü bir alternatif olmasını şimdiden sağladı bile. Google Wallet ve Apple Pay, Samsung’un bu hamlesine nasıl karşılık verecekler, hep birlikte göreceğiz.

Pilinin çıkarılamaması ve microSD kart slotuna yer vermeyen yeni Galaxy’ler, S5 gibi su ve toza dayanıklılık da sunmuyorlar. Bu üç eksikliğiyle birlikte cihazların, kullanıcılar tarafından biraz tepki çektiğini belirtmekte fayda var. Ayrıca Galaxy S6’nın, genel olarak yeni iPhone’lara benzediği konusu da kullanıcılar tarafından dile getiriliyor.

İki modelin de, Türkiye’de 10 Nisan’da piyasada olacağını belirtelim. İki cihazın videosunu, aşağıdan izleyebilirsiniz.

Görüntülenmeler:
11
İlgili Kategoriler
Donanım · Haber · Mobil · Telefon