Tile İle “Nerde Bu Cüzdan Yahu?” Sorusuna Son! Tile İle “Nerde Bu Cüzdan Yahu?” Sorusuna Son!
Gayet pasaklı biri olarak, her daim bir şeyleri bir yerlerde unuttuğumu söylemeliyim. Banka kartımı klavyenin altına koyup, günlerce aramama rağmen bulamamışlığım; gazeteye ilan vermişliğim... Tile İle “Nerde Bu Cüzdan Yahu?” Sorusuna Son!

Gayet pasaklı biri olarak, her daim bir şeyleri bir yerlerde unuttuğumu söylemeliyim. Banka kartımı klavyenin altına koyup, günlerce aramama rağmen bulamamışlığım; gazeteye ilan vermişliğim vardır mesela meşhur. Yeni kartım geldikten bir-iki hafta sonra klavyenin altından çıkınca neler hissettiğimi varın siz düşünün.

Tile, banka kartımı bulmama yardım edemezdi belki ama diğer pek çok eşyamızda yardımımıza koşabiliyor. Kendisini şık bir anahtarlık olarak kullanabiliyor, cüzdanımıza yerleştirebiliyor, çantamızın içine atabiliyor, ya da ne bileyim, dizüstü bilgisayarınıza iliştirebiliyoruz. Peki bunu neden yapıyoruz?

Geçtiğimiz yıl bir Kickstarter projesi olarak hayatına başlayan Tile, şimdilik sadece iOS‘a yüklenebilen uygulamasıyla birlikte çalışıyor. Amacıysa belli: İliştirildiği nesne hakkında “Nereye koymuştum ben bunu yahu?” düşüncesi devreye girmeden, söz konusu nesneyi elimizle koyduğumuz gibi bulmamızı sağlamak (ehm, gerçek anlamda). iPod Touch, iPad ya da iPhone‘umuza Bluetooth LE üzerinden bağlanan Tile, uygulamada “Bul!”u tıkladığımız anda ötmeye başlıyor. Toplamda 8 adet Tile’ı telefonumuza tanıtabiliyor olmamız da, bir diğer artı özellik.

Diyelim ki Tile‘ı iliştirdiğiniz çantanızı bir yerde unuttunuz. Bu küçük aletin bir diğer hoş özelliği, bir diğer Tile sahibi kullanıcı çantanızın menziline girdiğinde size harita üzerinden çantanızın yerini göstermesi. Ha, Türkiye‘de yaşıyoruz; ne sizden başka Tile kullanan biri olur bu ülkede, ne de çantanız o kişi menzile girene kadar hayatını sürdürebilir. Ama bu başka bir konu elbet, Tile‘ı akaladar etmez.

Ürünün en büyük eksisi, ki bunu eksi olarak algılamayan da çıkacaktır, pilinin yalnızca 1 sene dayanabiliyor oluşu. Daha sonra ölen pil değiştirilemiyor, onun yerine 20$‘a yeni bir Tile almanız gerekecek. Almaktan bahsetmişken, ürün için ön siparişin açıldığını belirtelim.

Son olarak: Eğer iOS‘li cihazınızı kaybederseniz, eh, o da Tile‘ın sorunu değil.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.