Kategoriler

Xperia Z5 ve Z5 Compact Hangi Özelliklerle Gelecek? Derledik!

Sony’nin bir sonraki tepe seviye telefonları Xperia Z5 ve Z5 Compact merakla bekleniyor. Peki bu cihazlar hangi özelliklerle gelecek? Detaylar haberimizde!

Sony’nin bir sonraki tepe seviye telefonları Xperia Z5 ve Z5 Compact merakla bekleniyor. Peki bu cihazlar hangi özelliklerle gelecek?

Öncelikle tasarımdan başlayalım. Burada pek bir sürpriz yok diyebiliriz: Görülen o ki Sony, ilk Xperia Z’den bu yana benimsediği tasarım anlayışına devam edecek. Ancak ortaya çıkan ve Xperia Z5 ile Z5 Compact’e ait olduğu belirtilen aşağıdaki görsel, güç tuşunun değişeceğini gösteriyor gibi. Tabi bu cihazlar prototip vs. de olabilir; o nedenle final tasarımı görmeden bir şey söylemek zor.

Bu arada görselde dikkat çeken bir diğer şey de, yeni Xperia’da parmak izi okuyucunun da yer alacak olması. Okuyucu, muhtemelen arka yüzde bulunacak (tabi @vizileaks‘in sızdırdığı bu görselin sahte olmadığını varsayarak konuşuyoruz). Cihazın su geçirmez olduğunu tahmin etmek de zor değil.

fragtist-haber-sony-xperia-z5-3

DİĞER AYRINTILAR
Cihazın ekranı hakkında pek bir bilgi yok. Yine de Z5’in QHD ekrana sahip olacağı (5.2″); Z5 Compact’in ise FullHD (4.7″) çözünürlükte kalacağı belirtiliyor. Bazı kaynaklara göre ise, iki cihaz da 1080p ekrana sahip olacak. Ortada kesin bir şey olmasa da, FullHD ekran Z5’in önünü biraz tıkayabilir. O nedenle Sony’nin, çözünürlüğü artıracağını ön görmek mümkün.

Xperia Z5’in, Qualcomm Snapdragon 820 SoC’a, 4GB belleğe, 21MP kameraya, 4500mAh kapasitesinde pile sahip olacağı belirtiliyor. Z5 Compact’in de, pil harici benzer özelliklere sahip olacağını tahmin edebiliriz. Söylentilerin aksine şöyle bir durum var: Qualcomm, Snapdragon 820’nin 2016’nın ilk çeyreğinde piyasaya çıkacağını açıkladı. O nedenle Xperia Z5’lerin Snapdragon 808 ya da 810 kullanabileceği de konuşuluyor. İşletim sistemi olarak da Android Lollipop ile Android M ile gelecek cihazlar (Lollipop ile gelmese bile M’e yükseltilebilecek zaten, aynı hesap).

Şimdilik cihazlar hakkında daha fazla bilgi yok… Cihazın, gelecek ay gerçekleştirilecek olan IFA 2015’te tanıtılacağı belirtiliyor.

fragtist-haber-sony-xperia-z5-2

Kaynak: Android Authority

Görüntülenmeler:
0
İlgili Kategoriler
Donanım · Haber · Mobil · Telefon