Louvre Müzesi ile HTC Vive Arts, Mona Lisa’nın Hikayesini VR’a Taşıyor Louvre Müzesi ile HTC Vive Arts, Mona Lisa’nın Hikayesini VR’a Taşıyor
Louvre, dönüm noktası olacak bu serginin bir parçası olarak HTC VIVE Arts işbirliğiyle müzenin ilk sanal gerçeklik (VR) deneyimini sunacak. Louvre Müzesi ile HTC Vive Arts, Mona Lisa’nın Hikayesini VR’a Taşıyor

Louvre Müzesi, Leonardo da Vinci’nin Fransa’da ölümünün 500. yılını anmak için da Vinci’nin sanat hayatının çığır açan bir retrospektifini hazırlıyor. Sergi, 24 Ekim 2019’da halka açılacak. Louvre, dönüm noktası olacak bu serginin bir parçası olarak HTC VIVE Arts işbirliğiyle müzenin ilk sanal gerçeklik (VR) deneyimini sunacak. Da Vinci’nin en ünlü başyapıtı olan Mona Lisa’nın hikayesi, HTC VIVE sanal gerçeklik gözlüğü sayesinde canlandırılacak.

Bu yaratıcı sanal gerçeklik deneyimi, Leonardo da Vinci’nin eşsiz retrospektifi için Louvre Müzesinin küratoryal ekibiyle sıkı bir işbirliği içinde ortaya çıkarıldı. Mona Lisa: Camın Ötesi, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen izleyicilerin Mona Lisa’ya yepyeni bir gözle bakmasını sağlayacak. Bu sanal gerçeklik deneyiminin ev sürümüne HTC’nin dijital abonelik hizmeti VIVEPORT’tan da erişilebilecek. Böylece dünyanın dört bir yanındaki izleyiciler Mona Lisa: Camın Ötesi’ne erişebilecek.

Mona Lisa: Camın Ötesi

Mona Lisa: Camın Ötesi, ziyaretçilerin sanal alanda resimle etkileşim kurabilmesini sağlayacak. İzleyiciler, dünyanın en ünlü resminin içine girme şansını yakalayacak. İzleyiciler, camın ötesine adım atarak bu etkileyici portreye tamamen yepyeni, dönüştürücü bir biçimde erişebilecek.

Mona Lisa: Camın Ötesi sayesinde izleyiciler, dünyanın en popüler sanat eserlerinden birinde çıplak gözle göremeyecekleri gizli ayrıntıları keşfetme fırsatı bulabilecek. Nesiller boyunca merak ve hayranlık uyandıran resme daha yakından bakabilecekler. Katılımcılara, sanatçının başyapıtını yaratırken kullandığı teknikleri ortaya seren yeni bilimsel araştırmaların yanı sıra modelin kimliği hakkında da daha fazla bilgi sunulacak.

Mona Lisa: Camın Ötesi; Leonardo da Vinci’nin bilim, mühendislik, mimari ve sanat alanlarında çalışan gerçek bir Rönesans insanı olarak devrimsel pratiğini yansıtacak. Sanal gerçeklik deneyimi, da Vinci’nin kalıcı mirasını kutlayacak. Ayrıca etkileyici kariyeri boyunca sürekli yeniliğe kucak açan kimliğini de onurlandıracak.

Önemli işbirliği

Louvre Müzesi Mediasyon ve Kültürel Programlama Direktörü Dominique de Font-Réaulx, şunları ifade etti: “Louvre Müzesi, ilk defa Leonardo da Vinci sergisi vesilesiyle HTC VIVE Arts işbirliğiyle bir sanal gerçeklik deneyimi sunmaktan memnuniyet duyuyor. Ziyaretçiler sıradışı başyapıtı üç boyutlu olarak keşfetme imkânı bulacak. Bu işbirliği sayesinde 500 yılı aşkın süredir kendisine eşlik eden mitlerin ve efsanelerin ötesinde gerçek Mona Lisa’yla tanışabilecekler.”

HTC VIVE Arts Direktörü Victoria Chang ise şöyle konuştu: “Bu anıtsal serginin bir parçası olarak Louvre Müzesi’yle yakın birliktelik içinde çalışmaktan gurur duyuyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki izleyiciler, bu yeni deneyim sayesinde Mona Lisa’yı tüm ayrıntılarıyla görüntüleyebilecek. Sergiyi bizzat ziyaret edemeyenler de ev sürümümüz sayesinde bu başyapıta ulaşabilecek. Bu, da Vinci’nin en beğenilen resmine daha önce eşi benzeri görülmemiş bir erişim sağlayacak.”

Qualcomm Snapdragon Smart Viewer Referans Tasarımını Tanıttı