AOC’nin Yeni AGON 3 Kavisli Oyun Ekranları Çok Yakında Raflarda! AOC’nin Yeni AGON 3 Kavisli Oyun Ekranları Çok Yakında Raflarda!
AOC, AGON’un üçüncü nesil monitörleri olan kavisli AG273QCG (Nvidia G-SYNC) ve AG273QCX (AMD FreeSync 2 HDR) modellerini piyasaya çıkardı. AOC’nin Yeni AGON 3 Kavisli Oyun Ekranları Çok Yakında Raflarda!

AOC, AGON’un üçüncü nesil monitörleri olan kavisli AG273QCG (Nvidia G-SYNC) ve AG273QCX (AMD FreeSync 2 HDR) modellerini piyasaya çıkardı.

AOC’nin yenilenmiş ve yeniden tasarlanmış üst sınıf oyun monitörü serisi Ocak 2019’dan itibaren piyasada bulunabilecek. Tutkulu oyuncular için tasarlanan AGON 3 modelleri, önceki AGON modellerinin özelliklerini taşımaya devam ediyor. Bunlar arasında 165 Hz’e kadar çıkabilen yenileme oranları ve 1 ms’lik tepki süresi var. Şimdi bir de AMD FreeSync 2 HDR gibi en yeni teknolojileri ve AG273QCG örneğinde, Red Dot Design Award 2018 sahibi olmasını sağlayan yenilenmiş bir tasarım da bulunuyor. 165 Hz (AG273QCG) ve 144 Hz (AG273QCX) modellerinin çok yüksek yenileme oranları, çok hızlı tepki süreleri ve değişken yenileme oranı teknolojileri var. Bu sayede her iki monitör de rekabetçi oyunlar için uygun.

Rekabetçi monitörler

AOC, birinci sınıf oyun monitörü ürün grubu AGON’u 2016 yılında piyasaya çıkardı. AG271QX gibi birinci nesil AGON monitörleri hemen ödüller kazandı. Öte yandan 240 Hz’lik AG251FZ modeli ise e-spor takımları ve turnuvalar için kendine sağlam bir yer edindi. AG352UCG gibi ikinci nesil AGON monitörleri ise çeşitli ölçülerdeki (27”-35”) ultra geniş ve kavisli ekranlar ile ürün grubunu genişletti. Şimdi ise üçüncü nesil monitörler burada.

Teknik özellikler

QHD çözünürlüğe sahip (2560×1440) kavisli (1800R) TN panel ile donatılmış 27 inçlik (68.6 cm) AG273QCG, G-SYNC’i destekliyor ve devasa 165 Hz’lik daha yüksek bir yenileme oranını ve 1 ms’lik tepki süresine sahip. Desteklenen Nvidia GPU’ların kullanıcıları, monitörün yenileme oranını kırılmayı ve tutukluğu ortadan kaldırmak ve GPU’larının kare hızı ile eşleştirmek için G-SYNC’i etkinleştirebilirler. 400 nitlik yüksek parlaklığı, monitörün parlak bir şekilde aydınlatılmış odalarda bile kullanılabilmesini sağlıyor. DTS’e sahip 2 vatlık iki dahili hoparlör, tüm görsel-işitsel paketi tamamlıyor.

Öte yandan, 27 inçlik (68.6 cm) HDR monitörü AG273QCX, benzer biçimde 144 Hz yenileme oranına sahip QHD çözünürlüklü, kavisli (1800R) VA paneli ile donatıldı. 400 nitlik yüksek parlaklığı sayesinde, ekran HDR standardı VESA DisplayHDR 400’ü destekliyor. HDR’a eşlik etmesi için de, HDR’ın ton haritalamasından kaynaklanan girdi gecikmesini azaltmak ve hem kırılmayı hem de tutukluğu ortadan kaldırmak ve Low Framerate Compensation (LFC- Düşük Kare Hızı Telafisi) için AMD FreeSync 2 HDR’a sahip. VA panelinin 3000:1 statik kontrast oranı ve %90 DCI-P3 renk gamı kapsamı, görselleri derin siyahlar ve canlı renkler ile hayata taşıyor, bir yandan da 178°/178° geniş görüntüleme açıları sunuyor. 1 ms’lik tepki süresi ile yüksek yanıt verebilirlik garanti ediliyor. AG273QCX modelindeki 5 vatlık iki hoparlör de DTS uyumlu.

Tasarım

Artık her iki monitör de, akıcı çoklu monitör kurulumlarını sağlayan, 3 taraftan da çerçevesiz bir panele sahip. Üstelik monitörler çok da ergonomik, ayrıca sağa sola dönme ve eğme seçeneklerinin yanı sıra 110 mm yükseklik ayarı da sunuyorlar. Panelin arkasındaki AGON Game Lights, 100.000’den fazla renk ile kişiye özel hale getirilebilir. AG273QCG modelinin kırmızı, şık açılı ayağı ve AG273QCX modelinin gümüş renkli ayağı, masanın üstünde fazla yer kaplamadan sağlam bir şekilde masaya yerleşiyor. Her iki ekrandaki 1800R’lık kavis, hem sürükleyiciliği artırıyor hem de içeriği bir yandan diğerine izlerken rahat bir zevk yaratıyor. Önceki AGON monitörlerinin aşina olduğumuz toplanabilir kulaklık askısı şimdi yeniden tasarlandı ve ikiye katlandı, artık iki tarafta da bir tane var. Kolay kurulum ve sökme için ise ayak, herhangi bir vida olmadan tek tıklamalı bir mekanizma ile monte edilebilir. Taşıma kolu da kolayca taşınmasını sağlıyor. AG273QCX’in yeniden tasarlanmış zarif, kablolu uzaktan kumandası AOC Game Pad de çeşitli OSD ayarlarının kolayca yapılabilmesini sağlıyor.

Ek özellikler:

  • Kullanıcıların daha iyi gri düzeyleri ve görüntü ayrıntısı için renk doygunluğunu ayarlayabildikleri AOC Game Color,
  • Farklı oyun türlerine yönelik belirli iyileştirmeler sunan ve kullanıcıya göre özelleştirilebilir 3 profile sahip AOC Game Modes,
  • Ekranın geri kalanını etkilemeden karanlıkta kalan alanları daha iyi görmek için gölge düzeylerini ayarlayan AOC Shadow Control,
  • Kullanıcıların shooter oyunlarında tam hedef almalarına yardımcı olan, ekranın ortasına bir hedef göstergesi yerleştiren AOC Dial Point,
  • Saniye başına düşen kare sayısını gösteren FPS Frame Counter, 
  • Uzun süren oyun seanslarında gözlerdeki rahatsızlığı ve yorgunluğu azaltmak için Flicker Free.
  • Taze, modern bir görünüme sahip yeni, güncellenmiş bir OSD ve daha fazla kişiselleştirme için ona eşlik eden yazılım temelli bir OSD (G-Menu).

AOC’nin AG273QCX ve AG273QCG modellerinin, Ocak 2019’da sırasıyla 799$ ve 909$ tavsiye edilen perakende fiyat üzerinden piyasaya çıkması bekleniyor.

Samsung, Oyuncular ve Profesyoneller İçin Üç Yeni Monitörünü Tanıttı