Google I/O Yarın Başlıyor. İşte Beklentiler! Google I/O Yarın Başlıyor. İşte Beklentiler!
Apple WWDC‘yi sağ salim atlattık. Şimdi zaman, Google I/O zamanı. Yarın başlayacak olan konferanstan neler beklememiz gerektiğini, karşımıza nelerin çıkabileceğini derledik topladık. Bakalım Google‘ın... Google I/O Yarın Başlıyor. İşte Beklentiler!

Apple WWDC‘yi sağ salim atlattık. Şimdi zaman, Google I/O zamanı. Yarın başlayacak olan konferanstan neler beklememiz gerektiğini, karşımıza nelerin çıkabileceğini derledik topladık. Bakalım Google‘ın bizim için neleri var?

Android’in Yeni Sürümü Belirsizliğini Koruyor.
Android 4.4KitKat”in piyasaya sunulması geçtiğimiz Ekim ayında gerçekleşmişti. I/O 2014‘te Google‘ın, yepyeni bir Android işletim sistemi yerine ufak güncellemeler getirebileceği konuşuluyor. Ama o da kesin değil; zira firma, Android için geniş çaplı bir güncellemeyi yıl sonuna saklıyor (yani yine Ekim gibi diyelim, ancak bu da söylenti).

Android‘in yeni sürümünde, görsel açıdan çok büyük değişimlerin olacağı da gelen bilgiler arasında. Bunun yanı sıra Google, yeni sürümle birlikte görsel açıdan tüm servislerine aynı dili konuşturacak. Şu anda da aşağı yukarı öyle zaten; ancak firmanın bu durumu bir üst seviyeye çıkaracağı ve bunu, daha temiz ve alımlı bir görsel dil ile yapacağı söyleniyor (Quantum Paper). Bunlar haricinde yeni sürüm hakkında detaylı bir bilgi yok şu anda. Zaten ne zaman geleceği de belli olmadığından, şimdilik KitKat‘in tadını çıkarmak en büyük tavsiyemiz.

fragtist-google-io-4

Peki Ya Android Silver? Yeni Nexus?
Şu haberimizde, Android Silver‘dan ve Nexus‘un geleceğinden bahsetmiştik. Google‘ın bu yöndeki planlarına şimdilik bulutlar arkasından bakabiliyoruz ancak. HTC‘nin sözkonusu Volantis (a.k.a. Nexus 9) tableti gelir mi, yoksa tamamen iptal edilir de Android Silver tanıtılır mı şimdilik ne desek yalan. Ancak yine de bu iki konu aklınızda bulunsun diyor, diğer konumuza geçiyoruz.

Android Wear, Kollarımıza Geliyor.
Geçen gün haberimizde de belirtmiştik böyle bir beklentimiz olduğunu. Söylenen o ki Google, Android Wear‘ı tanıtacak; Android Wear‘lı LG G Watch ve Moto 360 satışa sunulacak. Hatta Samsung, Android Wear kullanan yeni saatini tanıtacak ve konferansa gelenlere birer tane hediye edecek. Bekleyelim ve görelim.

Android TV, Yeniden.
Google TV‘nin başarısızlığını Chromecast‘le kapatan Google, Android TV ile yeniden televizyonlarımıza girmek istiyor.” söylentisi, yarınki I/O‘da “Acaba olabilir mi?” sorusunu akıllara getiriyor. İlginçtir ki bu seneki CES‘te, Android TV konseptini kullanan bir ürün tanıtılmıştı (Android 4.0 tabanlı bir setüstü kutusu olan Hisense Pulse Pro). Yine de Chromecast varken Google böyle bir adım atar mı bilemiyoruz. Bakalım. (Bu arada Chromecast’in güncellenmiş versiyonuyla da karşılaşabiliriz)

Apple’ın CarPlay’i Varsa…
Apple’ın CarPlay‘ini hatırlarsınız. Hatırlamayanları da şöyle  alayım hemen. iPhone 5/5C/5S ile birlikte kullanılan bir araç içi eğlence ve navigasyon sistemi olarak tanımlayabiliriz CarPlay‘i. İşte bu sistemin Android‘lisi, aracımıza gelecek. Apple ve Google arasındaki savaş, bu sefer araçlarımızda sahne alacak.

fragtist-google-io-3Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.