For Honor Betasıyla İlgili Bilmeniz Gereken 9 Önemli Detay For Honor Betasıyla İlgili Bilmeniz Gereken 9 Önemli Detay
For Honor'ın beta süreci sonunda tekrar başladı. İşte For Honor Betasıyla İlgili Bilmeniz Gereken 9 Önemli Detay For Honor Betasıyla İlgili Bilmeniz Gereken 9 Önemli Detay

For Honor, Ubisoft‘un en çok beklenen oyunlarından biri. Ancak sıradan kılıç savaşlarından farklı olarak bu oyunda, oldukça dikkatli olmalı ve takımınızla taktik belirleyerek, savaşta ilerlemelisiniz. Aksiyon, hack&slash türünde 14 Şubat günü piyasaya çıkacak olan oyunumuzun beta süreci, tekrar başladı. 12 Şubat gününe kadar betanın tadını çıkartabilecek şanslı oyuncular için 9 önemli detayı masaya yatıyoruz.

Oyun, kesinlikle hızla ilerleyeceğiniz ve kalabalığın ortasına dalıp, kılıcımızı savurabileceğiniz türden değil. Oynanış mekaniklerinin bir hayli zor olduğu ve tek bir hero’nun kimi zaman yetersiz olduğu oyunda, kendinizi aksiyon RPG oynuyormuş gibi hissedebilirsiniz ancak bu hisse güvenmeyin.

Oynadığınız karakterin videolarını izleyin: Oyuna başlamadan önce üşenmeyin ve oynanış videolarına göz atın. Oynamayı düşündüğünüz karakterin detaylarını iyi öğrenin. Kılıç tutuş tarzından tutun, hangi konuda o karakterin güçlü olduğunu öğrenmek ve yeteneklerini buna göre, doğru zamanda kullanmak önemlidir. Kafanıza göre hakkında bir şey bilmeden bir karakteri beğenmek ve savaşa girmek, genelde maçları kaybetmenize neden olur.

Oyundaki eğitim kısmını kullanmaktan çekinmeyin. Böylece seçtiğiniz karakterin ne zaman savunmada kalması gerektiğini öğrenebilirsiniz. Eğitim kısmı sadece size karakteri öğretmekle kalmıyor, oyun içi para kazanarak, yeni karakter açmanızı da sağlıyor.

Oyundaki özel hareket listesi, en yakın arkadaşınız: Oyunda, Moveset adı altında bir sayfa mevcut. Bu sayfayı “how to fight” kısmının hemen altında bulabilirsiniz. Hatta işinizi daha da kolaylaştırıp “Customise > Heroes” yazarak, nokta atışı yapalım. 

Karakterlerimiz hafif, orta ve sert olmak üzere üç farklı vuruş dinamiğine sahipler. Bu kısımda dengeyi çok iyi kurmalı ve stamina’mıza dikkat etmeliyiz. Adı geçen özel hareket listesinde bazı vuruşlarınızın engellenemez (unblockable) olduğunu fark edeceksiniz. Bu vuruşlar sayfanın biraz altında kalıyor, gözden kaçmaması için dikkatli incelemeyi unutmayın. 

XP yani deneyim puanı kazanmanın yanında, oyunu öğrenmek için bot’larla savaşın: Yapay zekaya karşı savaşmak size hiçbir şey kaybettirmez. Aksine deneyim puanı kazanmanın en hızlı yollarından biridir.

Free Mod’da 4v4 Dominion maçlarını yapay zekaya karşı atabilir ve hatta harita zorluğunu da ayarlayabilirsiniz. Yapay zeka, sandığınızdan daha zorlayıcı ve hatta kimi zaman gerçek oyunculardan daha iyi hamleler yapıyorlar. Yapay zekaya karşı oynamak, karakterinizi öğrenmenin ve hatta belli özel hareketleri test etmenin en güzel yollarından biri.

Diğer karakterleri açmadan önce Warden’ınızın 4 veya 5. seviyeye ulaşmasını bekleyin: Kensei, Raider ve Warden, oyundaki başlangıç karakterleri. Tavsiyem, Warden ile başlamanız. Birkaç maç attıktan sonra tahmini bir saatlik sürecin ardından, karakteriniz beşinci seviyeye ulaşacaktır.  

Warden dememizin nedeni, diğer karakterlere oranla kontrolü ve anlaması daha kolaydır, dayanıklıdır. Özel hareket listesi de daha az karmaşıktır. Warden’ınızı beşinci seviye yaptıktan sonra diğer karakterlere gömülebilirsiniz. Bu süreçte, oyuna alışmanız da kolaylaşacaktır ve dinamikleri çözmüş olacaksınız.

Karakterlerin kolay/Orta/Zor seviye olmasının bir nedeni var: Yeni karakterler açmadan önce, onları tanımak önemli demiştik. İşte burada oynanış hakkında size bir ipucu vereceğiz. Oyunda 4 farklı karakter tipi mevcut: Vanguard, Heavies, Assassin ve Hybrid. Hybrid karakterleri, Lawbringer, Nobushi, Valkyrie. Assassin karakterler, Orochi (hastasıyım ve favorim), Berserker, Peacekeeper. Heavies karakterler, Conqueror, Shugoki, Warlord. Son olarak Vanguard karakterler ise Warden, Raider, Kensei. Mesela Warden, bir Vanguard ve diğer karakterlere oranla oldukça kolay. Diğer karakterlere baktığınızda heyecanlanabilir ve hemen onlara sahip olmak isteyebilirsiniz ancak sabredin.

Eğer aldığınız karakterin ne yaptığını, zayıflık ve güçlü yanlarını bilmiyorsanız, oyun size eziyetten başka bir şey olmayacaktır. Oldu da Warden’dan hemen sonra Orochi aldınız. İşte tam bu noktada afallayabilir ve karakterin neden dayanıksız veya çok vurduğunu sorgulayabilirsiniz. Bu nedenden ilk seçime geri dönüp, karakterlerinizi tanımak önemli kısmını tekrar hatırlatma gereği duyuyoruz.

Zırflarınızın stat’ları sadece 4v4 Dominion haritasında önemli: Betaya girebilenler, mutlaka “scavenging” kısmını görmüşlerdir. Hatta belki de şimdiye kadar birkaç zırhınızı scavenging kullanarak geliştirmişsinizdir bile. For Honor’daki ganimetler sadece kozmetik değil, aynı zamanda karakterimizi güçlendirmeye de yarar. Ancak bu güçlendirmeler 1v1 Duel, 2v2 Brawl modları için geçerli değildir. Zırhlarımız (en azından şimdilik, beta süreci olduğundan kaynaklı olabilir) 4v4 Dominion haritasında önem taşıyorlar.

Unutmayın ne kadar işinize yaramayan eşyaları kırarsanız, diğer zırhlarınızı o kadar güçlendirirsiniz. 

Minimap konusu önemli: Rakibizin tam olarak ne yaptığını görmek demek, her şeyi bilmek anlamına gelmiyor. Eğer gözünüzü minimap’ten sürekli ayırırsanız, arkanızdan gelebilecek düşmanın varlığından haberiniz olmaz.

Özellikle 4v4 Dominion, minimap’in kullanımını zorunlu kılar nitelikte. Belli uzaklıktaki düşmanı sadece minimap’ten görmek demek, canınız azsa kendinizi garantiye almak veya “düşmanı, belli noktalardan sıkıştırabilirim” planı yapabilmek demektir. Şimdilik minimap, sadece ana karakterleri yani dövüşçüleri gösteriyor. Bu sayede olur da arkanızdan düşman yaklaşırsa ve doğru zamanda minimap’e bakarsanız, ölümcül hasardan sıyrılabilirsiniz.

Combo’larınızı çeşitlendirin ve kimi zaman akıl oyunları yapın: For Honor, öyle kılıçlarınızı sağ sola bodoslama sallayabileceğiniz bir oyun değil. Bu, asla unutmamanız gereken bir detay. Bu oyunda, sadece hafif saldırılar yaparak savaşı kazanamazsınız. Kimi zaman orta ve ağır seviyeli saldırılarınızı, hafif saldırılarınızla bir araya getirmeniz gerekir.

Düşmana saldırırken, sadece ağır saldırılarak yaparak ona taktik vermiş olursunuz. Minik akıl oyunları yapıp, tam saldıracakken arkasına geçmek veya belki de görüş alanından kaçıp, açığını bulmak da önemlidir. Özellikle kalkanlı karakterler, hafif saldırılardan kolayca sıyrılabilirler. Onlara minik sürprizler yapın ve ikinci saldırıları tam ağır yapacakken vazgeçip, dikkat dağıtacak tekme/yumruklarınızı kullanabilirsiniz.

Stamina yani dayanma gücü idaresi önemli: Daha önce Dark Souls veya Nioh oynadıysanız, az çok yazacaklarımızı anlayacaksınız. For Honor’da da bu konu “hemen hemen” aynı ancak teknik kısmı biraz farklı. Stamina iradesi, For Honor’ın en önemli noktalarından biri. 

Düşmandan sıyrılmaya çalışmak dahil birçok hareket, stamina’nızı azaltır. For Honor’ı Dark Souls gibi düşünüp, herkesten sıyrılmaya çalışmayın, yoksa kılıcınızı kullanacak enerjiniz kalmaz. Çok hızlı stamina tüketirseniz, kısa süreliğine kılıcınızı kullanamazsınız ve doğal olarak düşmana yem olursunuz. Buna ek olarak, koşmak da az da olsa stamina yiyor. Hızla koşarken kimi zaman birkaç saniyeliğine durup, stamina’nızı dengeleyin, sonra depar atmaya devam edersiniz.

Kaynak: VG247


Ceyda Doğan Karaş Editor in chief

86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.