Samsung’un Yeni Yapay Zekası Bixby Neler Yapabilecek? Samsung’un Yeni Yapay Zekası Bixby Neler Yapabilecek?
Yapay zeka uygulamaları telefonlarımızda gittikçe daha çok yer edinirken, Galaxy S8 duyurusuyla birlikte Bixby isimli yeni yapay zeka da tanıtıldı. Samsung’un Yeni Yapay Zekası Bixby Neler Yapabilecek?

Yapay zeka uygulamaları telefonlarımızda gittikçe daha çok yer edinirken, Galaxy S8 duyurusuyla birlikte Bixby isimli yeni yapay zeka da tanıtıldı.

Yeni modeller, üzerlerinde bir adet Bixby tuşuyla gelecek. Samsung, yapay zekanın zamanla daha da gelişeceğini söylüyor. Ancak Bixby, bazı ortak özellikleri olsa da bir Siri veya Alexa olacak şekilde tasarlanmıyor. En erken Nisan ayının sonlarında yayımlanacak olan Bixby’nin bazı öne çıkan özelliklerine bakalım.

İlk olarak öne çıkan özellik sesli komut. Telefon ekranına dokunarak yapabildiğiniz her şeyi sesli komutlarla da yapabileceksiniz. Samsung’un iddiasına göre bir komutu farklı şekillerde söyleseniz bile Bixby bunu algılayıp yapabilecek.

Öte yandan yazılımın belki de en dikkat çekici özelliği gösterilen fotoğraflardaki nesneleri, kişileri vs ayırt edebilip ona göre önerilerde bulunabilmesi. Samsung buna örnek olarak New York City’deki Flatiron binasını gösterdi ve yapay zeka binayı tanıyıp yakınlarındaki bazı önemli mekanları da kullanıcıya önerebildi. Stabil hale geldiğinde oldukça kullanışlı olabilecek bir özellik. Ayrıca gördüğünüz herhangi bir ürünün fotoğrafını çekip yapay zekaya gösterebilirsiniz ve böylece ürüne ait tüm ayrıntılar ve fiyat seçenekleri gibi önemli bilgilere ulaşma şansınız da  olabilecek.

Bixby ayrıca gelişmiş çeviri imkanlarına da sahip olacak. Yazılı bir belge olarak değil sadece; bir yazının fotoğrafını da okuyabilip metni istenilen dile çevirebileceği söyleniyor. Yapılan açıklamaya göre Samsung bu özelliği kendi teknolojisiyle oluşturmamış. Bunun için farklı bir firma ile partnerlik kurulmuş ancak bu firmanın hangisi olduğu söylenmedi.

Galaxy S8

Galaxy S8

Yapay zeka, telefon kullanım istatistiğine göre kendini geliştirip evrilebilecek ayrıca. Kullanıcısının kullanım alışkanlıklarına göre kendini yeniden düzenleyebileceği söylenen yazılımda ‘tahmin etme’ özelliği bulunacak. Örneğin gece uyumadan önce telefonunuzda “alarmı kurmayı unutma” diyen bir uyarı ekranı görebilirsiniz. Samsung’un dediğine göre burada amaç belli amaçlar için sık kullanılan ortak uygulamaları tek elde toplayabilmek.

Ancak maalesef yapay zeka telefondaki bütün uygulamalarla çalışamayacak. En azından başlangıç aşamasında birkaç uygulamaya entegre şekilde geliştirilen yazılım, zamanla daha geniş uygulama desteğine kavuşacak. Samsung daha sonra geliştiriciler için bir geliştirici kiti yayımlayacak.

Samsung Yeni Gear VR Sürümünü Tanıttı