ASUS ROG’dan Dahili Joystick’e Sahip Yeni Fare: ROG Chakram ASUS ROG’dan Dahili Joystick’e Sahip Yeni Fare: ROG Chakram
ASUS Republic of Gamers (ROG), ROG Chakram fare modelini duyurdu. Ayrıntılara haberimizden ulaşabilirsiniz. ASUS ROG’dan Dahili Joystick’e Sahip Yeni Fare: ROG Chakram

ASUS Republic of Gamers (ROG), ROG Chakram fare modelini duyurdu.

Yeni oyuncu faresi, 16.000 DPI hassasiyete, üç farklı bağlantı moduna ve programlanabilen ve çıkarılabilen bir joystick’e sahip. Hızlı kablolu şarj ve kablosuz Qi şarj olanakları sunan fare, özel tasarım düğmeler, vidasız manyetik tuşlar ve kapak ve DPI On-The-Scroll özelliğiyle geliyor.

Bağlantı

ROG Chakram; 2,4 GHz ve Bluetooth LE ile kablosuz, USB ile de kablolu bağlantı imkanı sunuyor. Birlikte gelen 1 ms 2,4 GHz USB bağlantı aygıtı ile bağlanan Chakram, pil ömrüne ihtiyaç duyulan anlarda Bluetooth LE bağlantısına geçiş yapabiliyor. Yeni fare ihtiyaç anında USB kabloyla da bağlanabiliyor.

ROG Chakram, bir optik sensörle geliyor. 100 ile 16.000 DPI aralığındaki sensör, hareketleri saniyede 400” değerine ulaşan hız ve 40g hızlanma ile takip ediyor. Ayrıca hem 2,4 GHz hem de kablolu modda 1000 Hz sorgu oranı sunuyor.

Programlanabilir joystick

ROG Chakram’da yer alan joystick, oyuncuların gamepad olmadan da oyun oynayabilmesine yardımcı oluyor. Bu joystick sayesinde bir el farede diğer el klavyede kalabiliyor. Joystick’i farklı ihtiyaçlar için analog veya dijital modda kullanmak mümkün.

ROG Chakram’ın joystick’i analog modda uçuş simülasyonları için ideal hale geliyor. Oyuncular, ufak hareketlerle uçağı yükseltip dalışa geçebiliyor veya görüntüyü kaydırabiliyor. FPS veya battle royale türü oyunlardaki komutlar için ise joystick dijital moda alınarak dört farklı programlanabilir tuş şeklinde kullanılabiliyor. Silahı doldurmak veya değiştirmek, eğilmek, konuşmak, haritayı açmak, içerikler arasında geçiş yapmak gibi oyunlardaki her türlü komut bu tuşlara atanabiliyor.

Razer Yeni Solak Razer Naga Faresi İçin Ön Kayıtları Başlattı

ROG Chakram uzun ve kısa olmak üzere iki farklı joystick ile geliyor. Oyuncular kendi parmaklarına veya oyun tarzlarına uygun uzunluğu seçebiliyor. Joystick istenildiğinde çıkarılabiliyor.

Pil ömrü

ROG Chakram, kablolu veya Qi uyumlu cihazlarla kablosuz olarak şarj edilebiliyor. Fare, USB Type-C (USB-C) üzerinden bağlandığında 15 dakikalık şarjla 12 saat oynanış süresi sunuyor. Chakram, 2,4 GHz RF ile bağlantı kurulduğunda 79 saate kadar oynanış süresi elde ediyor. Fare ayrıca, ROG Balteus Qi oyuncu mouse pad’i gibi Qi‑uyumlu şarj yüzeylerinde de şarj edilebiliyor.

Kişiselleştirme

ROG Chakram kolay kişiselleştirme özelliklerine sahip.

Üst kısımdaki manyetik kapak, herhangi bir alet kullanmadan çıkarılabiliyor. Fare düğmeleri de manyetik olarak çıkarılabiliyor, böylece değiştirilebilen anahtarlara tornavida kullanmadan erişmek mümkün oluyor. Anahtarları değiştirmek de kolay. Bu sayede oyuncular kendi tercihlerine uygun anahtarları kullanabiliyor. Farede şık bir ROG logosu bulunuyor. Ancak kullanıcılar, arzu ettikleri takdirde ürünle birlikte gelen boş sembol parçasına kendi tasarımlarını ekleyip ROG Chakram’ı kişiselleştirebiliyor.

DPI On-The-Scroll

ROG Chakram’da daha kısa basış mesafesiyle daha hızlı tıklama elde edilen özel tasarım düğmeler bulunuyor. Yaylar ve metal menteşelerin kullanıldığı bu mekanizma tuşları dengeliyor ve düğme ile anahtar arasındaki mesafeyi en aza indiriyor. Sonuç olarak minimum basış mesafesi ve hızlı dönüş elde ediliyor.

Yeni farede ayrıca, oyuncuların hiçbir yazılım kullanmadan hassaslığı ayarlayabilmelerini sağlayan DPI On-The-Scroll özelliği bulunuyor. DPI düğmesine basılı tutarken, tekerlek döndürülerek hassasiyet ayarlanabiliyor, düğmeye art arda basılarak dört farklı DPI düzeyi arasından istenilen seviye seçilebiliyor.

SteelSeries Sensei Ten Oyuncu Faresi İnceleme | Ustaların Tercihi!