Kulaklık Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim? Kulaklık Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?
Nasıl bir kulaklığa ihtiyacınız olduğu konusunda karar veremiyorsanız, işte bu dosya konusunda aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Kulaklık önemli. Kulaklık Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

2- Bir kulaklığa ne kadar para vermelisiniz?

İşte bu makalenin net bir cevap veremeyeceği tek maddeye geldik. Genellikle yüksek fiyat iyi kulaklık anlamına gelir. Ama burada 100 TL bir bütçe için yüksek kalırken 1000 TL başka bir bütçe için kolaylıkla gözden çıkartılabilecek bir rakam olabilir. O yüzden bütçenizin elverdiği aralığı belirleyip o aralık içerisindeki modelleri listelemenizi tavsiye ederiz. Listeyi belirledikten sonra elemeye aşağıdaki maddelerden devam edebilirsiniz.

3- Yazılımı var mı?

Ses kalitesinden önce bu konuya girdim çünkü bu konu genellikle atlanır. Ama özellikle günümüzde iyi sporcu kulaklıkları kendi mobil uygulamalarıyla beraber tavsiye edilirken oyuncu kulaklıklarının hemen hepsinde özel yazılımlar bulunur. Bu da kulaklığı aldıktan sonra ondan daha çok fayda elde edebilmenizi sağlar. Özellikle kullanıcı tecrübesine göre güncellenen bu yazılımlar kulaklığınızın uzun dönemde size sağladığı faydayı arttırır. Örneğin spor yaparken kendi performansınızı uygulamadan kontrol edip gelişiminizi kıyaslayabilirsiniz. Ya da oyun oynuyorsanız kullandığınız oyuna göre kulaklığınızın özelliklerini değiştirebilirsiniz. Hatta film seyrederken 5.1, 7.1 gibi sanal özelliklerini aktive edebilirsiniz.

4- Sesi ne kadar izole ediyor?

Müzik dinlerken yandaki teyzenin cep telefonu konuşmasının tamamını duymak herhalde hoşunuza gitmez.

giphy

Ya da gene yolda giderken tüm otobüsün sizin seyrettiğinizi filmi dinlemesi bir süre sonra omzunuza değen muavin eliyle kendinize gelmenize sebep olabilir. Aynı şekilde oyun oynarken dışarıdan gelen en ufak bir ses dikkatinizin bir saniye dağılmasını ve oyunu kaybetmenizi sağlayabilir. Bir başka sorun ise dış sesleri engellemek için müziğin sesini arttırmak zorunda kalmanız olacaktır ki bu da yukarıda yazdığım gibi kalıcı kulak sorunlarına sebep olabilir. Son olarak mobil cihazlarda yüksek sesle müzik dinlemek pil sürenizi azaltır.

Bunun için yapabileceğiniz iki şey vardır. Birincisi Fragtist’teki kulaklık incelemelerimizi takip edebilirsiniz. İkincisi ise mağazalarda test için konan kulaklıkları deneyebilirsiniz. Burada tabii ki kulak içi kulakları denemenizim mümkünatı olmayacaktır.

Fakat bizim henüz inceleyemediğimiz bir kulaklık elinizdeyse ve kutusudan çıkartıp deneyemiyorsanız en azından kulak üstü kulaklıklarda kulaklığı kulak kepçenizin tamamını içine alacağından emin olun. Kulak içi kulaklıklarda ise kulak yapınıza uyup kanalı tam kapatacak büyüklükteki kulak içi parçaların kutusunun içerisinden çıkacağından emin olun. Şimdi yavaş yavaş işin teknik kısımlarına girelim

5- Desibel nedir?

Desibel (kısaca dB) sesin şiddetini gösteren ölçüm birimidir. 85 dB ve üstü ise sağlık açısından sorun yaratabilecek sınırdır. 85 dB ve üstünde 8 saat, 88dB ve üstünde 4 saat, 91dB ve üstünde 2 saat ve 100dB ve üstünde 15 dakikadan fazla müzik dinlemek kulak sağlığına zarar verir. Bu yüzden bazı cihazlarda 120 dB sınırı vardır. 110 dB civarında ses verebilen kulaklıklardan yeterince yüksek ses alabilirsiniz. Bunun üstünde kulaklığı kulağınızdan çıkartıp hoparlör olarak da kullanabilirsiniz 🙂 İşte bu yüzden yalıtım konusu kulaklık için çok önemlidir. Sesi fazla açmak zorunda kalmazsınız.

Peki neden 85 dB ve üstü kulağımıza zarar verir. İşte onun cevabı aşağıdaki tabloda bulunuyor:
Desibel (dB) Seviyesi Ses Kaynağı
225 Sağır edici 12 inç’lik topun önünden ve altından gelen ses
195 Sağır edici Satürn Roketi
180 Sağır edici İşitme hücrelerinin ölümü, Uçak kalkışı
165 Sağır edici Silah patlaması
160 Sağır edici Ram jet
150 Sağır edici Turbo jet
140 Sağır edici Top atışı
130 Sağır edici Acı sınırı. Bu sınırın üstündeki ani seslerde kalıcı işitme kaybına uğrarsınız. Hidrolik pres, pnömatik kaya matkabı.
120 Sağır edici Perçin makinesi, öğütücü, gök gürültüsü, dizel makine odası, havayi fişek gösterisi
110 Sağır edici Piston, tren sesi
100 Çok yüksek Gelip geçen kamyon, çim biçme makinesi, 5 metreden araba kornası, elektrikli ağaç testeresi
90 Çok yüksek Gürültülü bir fabrika, traktör motoru
80 Yüksek Gürültülü bir ofis, elektrikli traş makinesi, alarmlı saat, polis düdüğü
70 Yüksek Ortalama radyo sesi, normal sokak gürültüsü
60 Orta Normal konuşma
50 Orta Normal ofis sesi, hafif su akışı
45 Orta Birisini hafifçe uyandırmak
40 Hafif Ev sesi, home ofis
30 Hafif Kayıt stüdyosu, sakin bir sohbet
20 Çok Hafif Fısıltı, boş tiyatro, saatin tiklemesi
10 Çok Hafif İyi duyma eşiği
0 Duyma eşiğiBurak Akmenek Kurucu

İlk parasını ortaokulda 64'ler dergisine makale yazarak kazanan Burak, o zamandan beri oyun ve donanım basınında yer aldı. PC Gamer,CHIP, Oyungezer, Level,Nintendo,Skyturk-Next Level TV programı gibi bir çok yayında çalışan Burak Akmenek FPS ve MMORPG tutkusundan hiç vazgeçmedi. Fragtist.com'un kurucusudur.