Kulaklık Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim? Kulaklık Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?
Nasıl bir kulaklığa ihtiyacınız olduğu konusunda karar veremiyorsanız, işte bu dosya konusunda aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Kulaklık önemli. Kulaklık Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Bu dosya konusu oyuncular ve günlük kullanımda nasıl bir kulaklık alacağını bilemeyenler için yazılmıştır. Müzik profesyonelleri ve akademisyenler hedeflenmemiştir. Bu yüzden yukarıdaki bilgilerle donanarak doğru kulaklık seçimi yapabileceğinizi düşünüyorum. En azından artık bir kulaklığın kutusuna baktığınızda üzerindeki karışık terimleri anlayabileceksiniz. Toparlamak gerekirse: Geniş frekans aralığında, yüksek desibel destekleyen, TDH değeri mümkün olduğunca düşük, izolasyonu yüksek, uzun süre kullanımda bile sunduğu konfordan feragat etmeyen ve özellikle oyuncular için ektra özellikler sunan yazılımlara sahip modelleri tercih etmelisiniz. Bilinen markaları tercih etmeniz sorun yaşadığınızda destek almanız açısından da önemlidir. Eğer yarı amatör ve profesyonel olarak müzikle uğraşıyorsanız o zaman çok daha derin bilgi veren müzik yayınlarına da göz atabilirsiniz.

Kişisel tercihimi de belirteyim: Oyun oynarken üzerinde ses ayarı olan ve tek tuşla mikrofonu açıp kapatabildiğim, tabii ki iyi baslara sahip bir kulaklık tercih ediyorum. Tasarım bakımından Logitech’ten gayet memnunum. Ses kalitesinde ise Razer çok iyi bir marka ve göz ardı edilmemelidir ama tasarım bakımında henüz Logitech’i yakalayamadılar. Steel Series ürünlerini ise henüz tam olarak test edemediğimden bu makaleyi ileri de güncellemek üzere bu kısmı boş bırakıyorum.

Günlük kullanımda cep telefonuma Jabra’nın kablosuz modelleri bağlıyorum. Böylece hem kablo derdinden kurtuluyorum hem de ses kalitesi konusunda sorun yaşamıyorum. Sporda ise enseden geçen modeller vazgeçilmez tercihim. Burada yine Jabra’nın kablosuz modelleri rahatlıkla önerebilirim. Yani mobil haldeyken kablosuz kulak içi modeller kullanıyorum. Tabii ki burada Plantronics’in henüz deneyemediğim kablosuz ürünleri de var.

Araç içinde ise kesinlikle kablosuz araç kitleri tercihim. Konuştuklarımı herkesin duyması umurumda olmuyor. Önemli olan güvenlik ve uzun şarj süresi. Özellikle bu makalede Jabra’nın ürünlerini şiddetle tavsiye ederim. 1,5-2 aylık şarj süreleri ve yüksek ses ve mikrofon kalitesiyle alıştıktan sonra kesinlikle vaz geçemeyeceksiniz. Arabaya girince önce Jabra’yı açıyor, sonra kemerimi takıp kapıları kitledikten sonra (arabada çocuk olunca mecbursunuz) kontağı çeviriyorum. Artık bu bende refleks haline geldi.

Fark ettiğiniz üzere bir markanın ürünlerine alışınca fena halde sadık kalıyorum 🙂

Sorularınız ve yorumlarınız varsa aşağıda hemen paylaşın!Burak Akmenek Kurucu

İlk parasını ortaokulda 64'ler dergisine makale yazarak kazanan Burak, o zamandan beri oyun ve donanım basınında yer aldı. PC Gamer,CHIP, Oyungezer, Level,Nintendo,Skyturk-Next Level TV programı gibi bir çok yayında çalışan Burak Akmenek FPS ve MMORPG tutkusundan hiç vazgeçmedi. Fragtist.com'un kurucusudur.