Logitech G402 Hyperion Fury Oyuncu Faresi İncelemesi Logitech G402 Hyperion Fury Oyuncu Faresi İncelemesi
KULLANIM VE ERGONOMİ Belki tasarım kısmında bahsetmeliydim ama olsun artık, burada yazayım: Fare üzerinde, Logitech Gaming Software ile ayarlanabilen 8 adet programlanabilir tuş var.... Logitech G402 Hyperion Fury Oyuncu Faresi İncelemesi

KULLANIM VE ERGONOMİ
Belki tasarım kısmında bahsetmeliydim ama olsun artık, burada yazayım: Fare üzerinde, Logitech Gaming Software ile ayarlanabilen 8 adet programlanabilir tuş var. Bunların ikisi sağ/sol tuşu (bunların yeri değiştirilebiliyor yalnızca), biri scroll tekerinin tuşu, diğer dördü DPI ayar ve ileri/geri tuşları. Sonuncusu da, basılı tutulduğu anda DPI değerini değiştiren tuş (bu tuşu, özellikle hassas bir şeyler üzerinde çalışırken ya da sniper vs. kullanırken düşük DPI ayarında kullanmak en mantıklı hareket. Bu arada farede, daha önce G502’de karşımıza çıkan G-Shift özelliği de bulunuyor).

Tüm bu tuşların görevini bu şekilde yazdım, çünkü kutudan çıktığında bu tuşlar bu işlere yarıyorlar (bir diğer deyimle “Default Settings”). Ancak dediğim gibi, tüm bu tuşlara dilediğiniz şeyi atamak ve profiller oluşturmak sizin elinizde. Bu profilleri fare ya da bilgisayar üzerinde saklamak da size kalmış, yazılım o seçeneği de veriyor zira (bu arada Logitech Gaming Software, bilgisayardaki oyunları otomatik olarak bulup profillere ekleyebiliyor. Not edelim).

fragtist-logitech-g402-4

Bu arada tuşlara ön tanımlı kısayollar da atayabiliyorsunuz. Örneğin Alt +F4, Ctrl +X, Ctrl + V gibi 10 farklı klavye kısayolunu, dilenilen tuşa eklemek mümkün. Elbette bunun yanı sıra kendi makrolarınızı da kaydedebiliyorsunuz, keyfinizin bileceği iş.

Logitech Gaming Software’in bir diğer güzelliği de, bilgisayarınıza bağlı bulunan tüm Logitech Gaming serisi ürünleri tanıması ve tüm bu ürünlere tek noktadan hükmetme şansı vermesi. Böylece tek bir kontrol merkezinden, tüm oyuncu ekipmanlarımızı kontrol edebiliyoruz. Test sistemi klavyemiz G710+, kulaklığımız G430, faremiz de G602 (şimdilik 402 elbette. G502 de mevcut.) olduğundan bizim çok işimize yarıyor bu özellik mesela. (:

Not: Evimdeki bilgisayarımda hata verdi ve kurulamadı Logitech Gaming Software. Sonra araştırdım ki, pek çok kişi aynı durumdan muzdarip ve ortalıkta farklı çözümler dolaşsa da kesin bir çözüm yok. O nedenle yarın ofise gidince uygulama içi görsel alıp yükleyeceğim buraya. Kendi durumumu çözünce de bir kutucuk eklerim konuyla ilgili.

Düzenleme: Buyrun görseller geldi:

PERFORMANS
Biliyorsunuz, ya da şimdi öğreneceksiniz: Logitech G402 Hyperion Fury, firmanın da dile getirdiği gibi bir FPS faresi. En önemli özelliğiyse, Logitech’in iddiasına göre “dünyanın en hızlı faresi” olması.

Logitech der ki; “Hyperion Fury, Logitech Delta Zero teknolojisiyle üretilmiş optik algılayıcıyı, özel Fusion Engine™ hibrid algılayıcıyla birleştirerek 500 IPS’in üzerinde tarama hızına ulaşıyor. İster tam hedefinize nişan alın, ister düşmanlarınıza ateş açın, Hyperion Fury keskin hızlı izleme özelliği ile size istediğiniz keskinliği sağlar.” (Hatta bu özelliği test etmeniz için firma, Gaming Software’in içine bir de benchmark sekmesi eklemiş.)

fragtist-logitech-g402-6

Şimdi… Bu fareyi test ederken Heroes & Generals ve CS:GO oynadım en çok. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki fare, ele iyi oturuyor ve uzun oyun sekanslarında bile çok fazla yormuyor sizleri. Ancak tüm ağırlıkları üzerinde bir G9X kullanıcısı olduğumdan, ilk etapta biraz hafif geldi diyebilirim bana. Alışma meselesi, problem değil (fare, 108g ağırlığında).

Peki ya performans? Açıkçası elimin altında bir oyuncu ve FPS faresi olduğunu her daim hatırlattı bana G402. Özellikle başparmağıma denk gelen (DPI LED’lerinin altındaki) tuşu, ilk geldiği amaçla kullandım: Bu tuş, basılı tutulduğu süre boyunca DPI değerini değiştiriyor (kutudan çıkarken düşük DPI değerinde); böylece, yukarıda da belirttiğim gibi keskin nişancı tüfeği vs. kullanıyorsanız çok işinize yarıyor. Hani nasıl diyeyim, nişan alırken nefesinizi tutmak gibi bir şey bu. Tabi dediğim gibi, bu tuşu dilediğiniz gibi ayarlayabilir ya da buraya bambaşka bir kısayol da atayabilirsiniz, size kalmış. Bir de şunu söylemeliyim, sanki bu tuş sanki biraz daha geride konumlandırılsa daha iyi olurmuş. Olsun, olur o kadar.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.