Oyuncular için Ekipman Setleri #1 – FPS Oyuncular için Ekipman Setleri #1 – FPS
TASARIM, KULLANIM WASD ve yön tuşları gri renkte olan klavye, mekanik olmadığından G710+ gibi bir devden sonra çok sessiz geliyor. Bu da, mekanik olmayan... Oyuncular için Ekipman Setleri #1 – FPS

TASARIM, KULLANIM
WASD ve yön tuşları gri renkte olan klavye, mekanik olmadığından G710+ gibi bir devden sonra çok sessiz geliyor. Bu da, mekanik olmayan klavyelerin güzel bir artısı biliyorsunuz; özellikle de ev ahalisinden tepki çekmemek için ideal (hele ki yazı yazarken… Gerçi CherryMX Blue anahtar kullanan klavyeler felaket, G710+ Brown kullandığından o kadar ses çıkarmıyor neyse ki).

Tuşların sertliği de kıvamında; ne çok yumuşak, ne de çok sert. Arka aydınlatma iki kademeli olarak ayarlanabiliyor ya da tamamen kapatılabiliyor. Ürün aydınlatması mavi renkte olduğundan, fareyle güzel bir uyum da oluşturuyorlar; ancak klavyenin mavisi biraz daha koyu. G402’de olduğu gibi turkuvaz değil.

Farklı profillere geçmemizi sağlayan M1, M2 ve M3 tuşları turuncu, MR kayıt tuşu ise kırmızı renkte (kırmızı demişken, üründe kırmızı detay da kullanılmış). Klavyenin orta üstünde bulunan tuşların biri aydınlatma ayarı, diğeriyse oyun modunu açıp kapatıyor. Oyun modu açıkken, Windows tuşu etkisiz hâle geliyor; böylece çatışamanın en heyecanlı yerinde Windows’a merhaba diyerek kaza kurşununa kurban gitmiyorsunuz. Güzel.

fragtist-logitech-g105-2

Bir diğer eklemek istediğim şey de, üründe fonksiyon tuşunun bulunması. F6 – f12 arası tuşlar, fonksiyon tuşuyla birlikte kullanıldıklarında ses açma kapama/medya kontrolleri hâline geliyorlar. Bunun yanı sıra klavyeni, aynı anda 6 tuşa kadar destek verdiğini de eklemek gerek. Kısacası ister oyun esnasında, ister normal kullanımda pek çok işinizi görecek bir klavye bu.

Peki ya fiyatı? Ürün, şu anda 99TL’ye piyasada bulunabiliyor. Evet, fiyatına göre sahip olduğu özellikler oldukça iyi değil mi? Bizce öyle. Kendisini tercih etmemizin en büyük sebebi de bu zaten.

KULAKLIK?
Şimdi gelelim kulaklık kısmına. Faremiz G402, klavyemiz G105; fiyatta fazla uçmadan, amaca uygun güzel ürünler seçmeye devam edelim. Peki kulaklık konusunda ne yapacağız?

Açıkçası burada paraya birazcık kıymamız gerekecek. FPS’de sesler, en az görüntüler kadar önemlidir biliyorsunuz. Ayak seslerinin nereden geldiğini, o keleşin nerede ateşlendiğini tam olarak duymamız gerekiyor ki; bir sonraki adımımızı ona göre atalım. Gözümüz kadar, kulağımızı da dört açmamız gerekiyor. O zaman ne yapacağız?

Buna uygun bir ürüne yöneleceğiz. Mesela G930! Çok çok seviyoruz ama o biraz lüks kaçar herhalde. Tamam kulaklık için kesenin ağzını biraz açacağız da, bu kadar da açmayalım şimdilik. Başka bir modele bakalım. Mesela benzer özelliklere sahip ve kablolu G35? Hmm, neden olmasın?

fragtist-logitech-g35-1Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.