2020 Yılına kadar SSD Fiyatları HDD Fiyatlarına İnecek 2020 Yılına kadar SSD Fiyatları HDD Fiyatlarına İnecek
SSD'ler piyasaya sürüldüğünden beri, geleneksel HDD’lere göre çok daha fazla performans sunuyor. Peki ya fiyatlar? Devamı haberimizde. 2020 Yılına kadar SSD Fiyatları HDD Fiyatlarına İnecek

Solid State Drive (SSD)’lar piyasaya sürüldüğünden beri, geleneksel HDD’lere göre çok daha fazla performans sunuyor. Fakat bu performans farkı beraberinde fiyat farkını da getiriyor.

SSD ve HDD arasındaki kapasiteye oranla fiyat farkı gün geçtikçe düşmesine rağmen, HDD’lerin gigabyte başına fiyatları hala onları tercih edilebilir durumda tutuyor. Samsung, bu farkı 2020 yılına kadar sıfırlamayı ve 512 GB SSD fiyatlarını, günümüz 1TB HDD fiyatlarına indirmeyi hedefliyor.

Amerika’da günümüzde SSD fiyatları depolama kapasitesi, NAND tipi olması, boyut ve form faktörü ile değişmesi kaidesiyle 20-30 cent/gigabyte aralığında fiyatlandırılıyor. Klasik 1TB HDD’ler ise 4 cent/gigabyte fiyatlarına kadar inmiş durumda fakat tabi ki bu da model ve marka ile orantılı değişim gösteriyor. Ayrıca firmaların daha yüksek kapasiteli kullanımlara geçiş yapmasıyla beraber, gigabyte başına fiyatta daha da düşüş olabilir. 512GB alana sahip bir SSD’yi 40 dolara kadar düşürmesi, Samsung’un şu an ki NAND cihazlarının fiyatını üçte ikilik bir oranda düşürmesi demek oluyor.

fragtist-samsung-ssd

Bu amaca ulaşmanın anahtarı ise Samsung’un 3D NAND üretimini ve katman yoğunluğunu arttırması. Bu yükseliş, aşağıda görüldüğü üzere çok daha yoğun bellek çipleri üretimini sağlayacak.

fragtist-samsung-ssd2Gün geçtikçe daha fazla katmanlı bellek çipleri üretiliyor. Firmalar katmanların artmasıyla beraber cihazların boyutlarını küçültmek yerine, depolama alanlarını arttırmayı tercih ediyor. Samsung 32 katmanlı NAND cihazları piyasaya sürmüş ve 48 katmanlı cihazlar üstündeki çalışmalarını açıklamış durumda ancak istenilen fiyat aralıklarına inebilmeleri için en azından 64 veya 96 katmanlı NAND üretimini yapabilmeleri lazım. Dolayısıyla bahsi geçen fiyat indirimi için, teknolojik bir gelişme şart gibi gözüküyor.

Gamescom 2016 Özel AOC VR Gözlük Denemesiİhsan Uygur

Bİlgisayar oyunlarından, FRP' ye envayi çeşit geek işin kıyısında, köşesinde, ortasında bulunan adam.