Almanya’dan Yahoo Uyarısı: Başka Bir Servis Kullanın Almanya’dan Yahoo Uyarısı: Başka Bir Servis Kullanın
Bilgi Güvenliği için kurulan Almanya Federal Ofisi (BSI) da mevcut Yahoo kullanıcılarına farklı bir servis sağlayıcıya geçmelerini önerdi. Almanya’dan Yahoo Uyarısı: Başka Bir Servis Kullanın

Bilgi Güvenliği için kurulan Almanya Federal Ofisi (BSI) da, mevcut Yahoo kullanıcılarına farklı bir servis sağlayıcıya geçmelerini önerdi. Birim, Yahoo’yu kullanıcılarını korumamakla suçladı.

Birçok insan, yıllar önce aldığı Yahoo email hesabını kullanmıyordu. Yahoo’nun ikinci defa gerçekleşen veri açığı sonucu hesabını kullanan kesim de başka bir servis sağlayıcıya geçmeye zorlandı. Bu hafta Yahoo, 1 milyardan fazla kullanıcı hesabını etkileyen başka bir veri ihlalini ifşa etmişti. Hırsızın bilgileri 2013 Ağustos’unda elde etmiş olması ise akıllara Yahoo’nun harekete geçmek için neden bu kadar geç kaldığı sorusunu uyandırmıştı. İhlalin 500 milyon üstü kullanıcıyı etkileyen bir benzeri geçtiğimiz Eylül ayında tekrar gerçekleşti.

Bu olaylar üzerine ağır eleştiri alan Yahoo’ya, bir yorum da BSI Başkanı Arne Schoenbohm’dan geldi: “Tekrarlayan veri ihlalleri göz önüne alındığında, kullanıcılar gelecekte hangi servisleri kullanmak istediklerine karar verip  ona göre harekete geçmeliler.”

Yahoo’nun politikasına tepki amaçlı ise Arne şunları söyledi: “Bir dizi Alman email servis sağlayıcısı için güvenlik yeni bir kavram değil”

Almanya’nın dışında da bu kavram yeni değil. Yahoo Mail’i kullanmak, an itibari ile oldukça tehlikeli. Google’ın Gmail servisini koruma sistemi daha başarılı olmakla beraber, ProtonMail gibi şifreli email servisleri de mevcut.