AMD Sanal Gerçeklik Platformu Radeon Pro’nun Detaylarını Duyurdu AMD Sanal Gerçeklik Platformu Radeon Pro’nun Detaylarını Duyurdu
AMD, sinematik hissiyatı sağlayan VR içerik ve izlenme oranlarını arttırma konularına yönelik çözümlerini duyurdu. AMD Sanal Gerçeklik Platformu Radeon Pro’nun Detaylarını Duyurdu

AMD, günümüz sanal gerçeklik içerik üreticilerinin karşılaştığı en önemli iki sorun olarak bilinen, sinematik hissiyatı sağlayan VR içerik üretimi ve söz konusu içeriğin izlenme oranlarını arttırma konularına yönelik yeni çözümlerini duyurdu.

Medya, eğlence ve teknolojinin önde gelen simalarını bir araya getiren VR on the Lot Zirvesi’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren AMD, burada gerçek zamanlı, foto gerçekçi VR içerikleri sunmaya odaklı yenilikçi Radeon Pro teknolojilerinin detaylarını ve hane dışı sanal gerçeklik içerik tüketimi konusundaki geliştirdiği yeni iş birliklerini duyurdu.

SIGGRAPH 2016’da duyurulan Radeon Pro teknolojisi, modern içerik yaratımı süreçleri için geliştirilmiş özel çözüm ve açık kaynak yazılımların odağında, temel olarak farklı bir yaklaşımı temsil ediyor. VR on the Lot süresince, AMD gerçek zamanlı foto gerçekçiliğin ulaşılmasındaki zorluklara, akıcı VR deneyimleri için sentetik işlenen ve filme çekilen içeriklerin nasıl sağlanacağına dair konulara ışık tuttu.

Bu ileri seviye donanıma, Radeon ProRender ve AMD Project Loom yazılımları eşlik ediyor. GPUOpen.com üzerinden indirilebilen, açık kaynak kodlu Radeon ProRender, olağanüstü fotogerçekçi içerikler üretmek üzere geliştirildi. Radeon Pro grafik yongaları ve Radeon ProRender yazılımından faydalanan içerik yaratıcıları gerçek hayata benzer ürün kalitesi çıkışları elde ediyorlar.

AMD Project Loom, filme çekilmiş sanal gerçeklik içerikleri için 4K çözünürlükte, saniyede 30 resim kare hızı sunmak adına 24 adede kadar kamera çıktısından oluşan 360 derece video birleşimini mümkün kılıyor. AMD Project Loom’un yıl sonuna kadar GPUOpen.com üzerinden kullanıcılara sunulması planlanıyor.

Şimdilik geliştirici kiti olarak kullanıcılara sunulan Radeon Pro Solid State 8K çözünürlüklü ham videoları kolaylıkla işleyerek, geleneksel grafik belleklerine kıyasla 17 resim kare hızı fazla, saniyede 90 resim kare üzeri hızlarda video kullanımına izin veriyor.

VR ekosistemi hane dışına genişliyor

VR on the Lot zirvesinde, AMD ayrıca VR ekosistemini hanelerin dışına taşıyacak iş birlikleri geliştirdiğini duyurdu. Awesome Rocketship, Howie’s Game Shack ve VRrOOmile gerçekleştirilen ortaklıklar sonucunda AMD’nin gelişmiş donanım ve yazılımlarının AVM, sinema, internet kafe ve diğer perakende noktalarında, mekanlar için yeni gelir fırsatları, içerik yaratıcıları için yeni dağıtım noktaları ve tüketiciler için yeni eğlence deneyimleri yaratılması hedefleniyor.

-Basın bülteni

BATMAN – The Telltale Series Episode 3: New World Order Çıkış FragmanıCeyda Doğan Karaş Editor in chief

86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.