Apple 2019 Yılında Çıkaracağı iPhone İçin 3D Algılayıcı Üzerinde Çalışıyor Apple 2019 Yılında Çıkaracağı iPhone İçin 3D Algılayıcı Üzerinde Çalışıyor
iPhone X 2017 yılında daha yeni çıkmış olmasına rağmen 2019’da çıkacak yeni iPhone için dedikodular başladı bile. Bloomberg’in haberine göre Apple, şirketin gelişen arttırılmış... Apple 2019 Yılında Çıkaracağı iPhone İçin 3D Algılayıcı Üzerinde Çalışıyor

iPhone X 2017 yılında daha yeni çıkmış olmasına rağmen 2019’da çıkacak yeni iPhone için dedikodular başladı bile. Bloomberg’in haberine göre Apple, şirketin gelişen arttırılmış gerçeklik uygulamalarında kullanılmak üzere 2019’da çıkacak iPhone için yeni bir 3D algılayıcı üzerinde çalışıyor.

Sistem cihazdan lazerler ışınlayıp lazerlerin geri yansıma süresinden derinlik haritası çıkaracak şekilde tasarlanıyor. Benzer şekilde Apple’ın halihazırda yaptığı gibi derinlik bilgisi kızılötesi bazlı yüz tanıma sistemi vasıtasıyla çift kamera kullanılarak da elde edilebilir. Google bile son çıkan Pixel 2 kamerasında çift pixelli yapısıyla paralaks etkisi yaratarak benzer şekilde derinlik bilgisi sağlayabiliyor. Önemli olan kısım ise Apple’ın yeni sistemi sonuçları çok daha kesin ve tutarlı şekilde sağlaabilecek şekilde geliştiriliyor.

Bloomberg’in iddiasına göre Apple’ın üzerinde çalıştığı üç boyut teknolojisinin 2019’da çıkacak iPhone’larda kullanılacağı kesin değil. Habere göre kesin olansa iPhone X’in ön tarafındaki yüz algılamayı sağlayan TrueDepth algılayıcılarına ek olarak yeni üç boyutlu algılayıcılar telefonun arkasına yerleştirilecek ve böylece cihazın iki tarafında da üç boyut algılama sistemi olacak.

Apple’ın ARKit’i iOS cihazlarında arttırılımış gerçeklik performansını çoktan kanıtladı bile, Apple’ın bu teknolojiyi donanım havuzuna eklemesi kaçınılmaz. Zamanlaması kesin olmasa da Apple’ın üç boyut algılayıcıları, Taptic Engine, A11 Biyonik işlemciler ve yüz tanıma sistemiyle birlikte şirketin yazılımsal ve donanımsal pazar avantajını sürdürmesine yardım edecek.