Bluetooth 5, Daha Hızlı Ve Daha Kullanışlı Olacak Bluetooth 5, Daha Hızlı Ve Daha Kullanışlı Olacak
Bluetooth 5'in 2 ila 6 ay arasında tüketici cihazlarına ulaşması, 2 yılda da günlük kullanıma girmesi bekleniyor. Bluetooth 5, Daha Hızlı Ve Daha Kullanışlı Olacak

7 Aralık itibariyle Bluetooth 5’in 2 – 6 ay arasında tüketici cihazlarına ulaşması bekleniyor. Bu ifadenin kaynağı ise Bluetooth SIG‘deki kişilerden oluşuyor. En resmi kaynak sayılabilecek ekibin bu haftalık ana başlığı “Bluetooth 5 Çıktı” da olsa, bunun asıl hedefi 2017’de telefon çıkaracak üreticiler.

Gösterim anı, ekibin kablosuz teknolojisi hakkında gelişim sağlayabilecek projelerle beraber gösterilecek. Bluetooth 5’in kilit güncellemeleri şöyle;

  1. Mesafe Artışı (4 kat)
  2. Hız Artışı (2 kat)
  3. Yayınlanan Mesaj Kapasitesinin Artması (8 kat)

BT 5’in aynı zamanda diğer kablosuz teknolojilerle birlikte çalışma ve bir arada yaşama özelliği de bulunuyor. Bu da onu veri transferi ve cihazlar arası bağlantıda ilk tercihlerden biri yapıyor. Aynı zamanda oldukça uyumlu olan Bluetooth, üretici firmalar tarafından seçimle ihtimalini artırıyor.

Detaylı özelliklerde ise BT 5, basit veri için saniyede 721.2kb sunarken, artırılmış veri transferinde saniyede 2.1Mb veri aktarabiliyor. Cihaz 2400 – 2483 bant aralığında, ve yaygın 2.4 GHz ISM bandında çalışıyor.