Bluetooth 5’in Detayları Belli Olmaya Başladı Bluetooth 5’in Detayları Belli Olmaya Başladı
En eski kablosuz bağlantılardan biri olan Bluetooth'un, 5. Formatında elde edeceği yenilikler ve donanım detayları belli olmaya başladı. Bluetooth 5’in Detayları Belli Olmaya Başladı

En eski kablosuz bağlantılardan biri olan Bluetooth’un, yeni Bluetooth 5’te elde edeceği yenilikler ve donanım detayları belli olmaya başladı.

Önümüzdeki aylarda çıkması beklenen Bluetooth’un çalıştırıcı grubu SIG’in yaptığı açıklamada şunlar yer alıyor:

VARSAYILAN OLACAK

Bluetooth 5, son model olan 4.x serisinin yerini alarak çıktığı tarihten sonraki çoğu telefonda varsayılan olarak gelecek. Günümüzde Bluetooth olmayan telefonun neredeyse olmadığı düşünüldüğünde, piyasanın oldukça büyük bir kesimi Bluetooth 5’i kullanacak.

DÖRT KAT DAHA FAZLA MENZİL

Yeni Bluetooth, kardeşi 4’e göre 5 kat daha fazla menzile sahip olacak. Bu sayede Bluetooth cihazlar daha rahat bir alanda konumlandırılabilecek. Yeniliklerin arasında hızın iki kat arttırma seçeneği de bulunacak. Kullanıcı, menzil ve hız arasında bir seçim yapacak. Bu da mobil olan cihazların hızının, sabit akıllı cihazların menzilinin artmasını sağlayacak.

NESNELERİN İNTERNETİ DENEYİMİ ARTACAK

Yeni donanımla beraber alan kapsamaları daha mümkün hale gelecek. Örnek olarak bir AVM, bulunduğunuz yere göre size kampanya sunabilecek. Beacon adı verilen işaretçilerin sinyalleri ile sağlanan bu özelliğin 2020 yılında Nesnelerin İnterneti cihazlarının 3’te 1’inde olması bekleniyor. SIG’in idari direktörü Mark Powell’e göre Bluetooth 5 “bir devrim”

Yeni teknolojinin cihaz üreticilerine ulaştırılması çoktan başladı. 2-6 ay arası bir sürede ilk Bluetooth 5’li cihazı görmemiz mümkün olabilir. 4.xx kullanıcılarına ise iyi haber verildi; Bluetooth 5, geriye dönük destek sağlıyor. Bu da teknolojiden faydalanmak için cihazı yenilemek zorunda olmadığımız anlamına geliyor. Ancak 5.0 ile üretilmiş bir cihaza kıyasla alacağımız performansın daha düşük olması olası.

Resident Evil 7 Oynayabilmek #8 – Bu Teyze Hiç Tekin Değil Yalnız // Misafir Çocuğu