Chrome’un Windows XP Desteğini Ne Zaman Çekeceği Açıklandı! Chrome’un Windows XP Desteğini Ne Zaman Çekeceği Açıklandı!
Dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcıları arasında başı çeken isimlerden biri olan Chrome’un, Windows XP’yi daha ne kadar destekleyeceği konusunda Google’dan bir açıklama yapıldı.... Chrome’un Windows XP Desteğini Ne Zaman Çekeceği Açıklandı!

Dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcıları arasında başı çeken isimlerden biri olan Chrome’un, Windows XP’yi daha ne kadar destekleyeceği konusunda Google’dan bir açıklama yapıldı.

13 yaşındaki Windows XP, hâlâ pek çok insan tarafından kullanılan bir işletim sistemi. Windows’un NT çekirdeği üzerinde yükselen 6. ara sürümü olan XP’ye Microsoft, genişletilmiş resmi desteğini 8 Nisan 2014’te bitirmişti.

Eğer Kasım 2014’te, StatCounter’ın verilerine göre dünya genelinde %52’lik bir kullanıma sahip olan Google Chrome tarayıcınızı Windows XP’de kullanıyorsanız, bu haberimiz sizi epey ilgilendirecek. İyi haber, Chrome’un XP desteğinin şu an için sürüyor olması. Kötü haberse şu: Bu destek, 31 Aralık 2014 gecesi saat 23.59’da son bulacak.

Güncellemelerin, özellikle güvenlik konusunda son derece önemli olduğunu biliyoruz. O nedenle eğer XP kullanmak zorundaysanız ve favori tarayıcınız da Google Chrome ise, güncel Chrome sürümünü indiremeyecek olmak canınızı sıkabilir. Aklınızda bulunsun.

Tarayıcı camiası, özellikle de Vivaldi’nin işin içine girmesiyle iyice bir canlandı. Özellikle üst düzey kullanıcıların işine yarayacak pek çok özelliği bir arada –ve eklenti indirme gereği olmadan– sunan Vivaldi, power user denilen kitlenin isteklerini sonuna kadar karşılıyor ve her hafta güncelleniyor. Yakın zamanda üçüncü önizleme sürümü çıkması beklenen Vivaldi’nin son snapshot’ını indirmek için şu adresi takip edebilirsiniz.

Tarayıcının arkasındaki isim olan Jon S. von Tetzchner’ın (Opera’nın da kurucusu kendisi) Vivaldi’yi anlattığı şu söyleşide, tarayıcı hakkında daha detaylı bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

Tarayıcının videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.