Commodore, Akıllı Telefon İle Tekrar Karşımızda Commodore, Akıllı Telefon İle Tekrar Karşımızda
1980'lerin efsanevi bilgisayar üreticisi Commodore, yeni bir akıllı telefon ile karşımızda! Commodore, Akıllı Telefon İle Tekrar Karşımızda

1980’lerin efsanevi bilgisayar üreticisi Commodore, yeni bir akıllı telefon ile karşımızda!

Bir zamanların en büyük bilgisayarlarından olan Commodore, yepyeni bir şekle bürünerek tekrar karşımıza çıkıyor. Commodore 64, Amiga ve PET gibi bilgisayarlar ile bir döneme damgasını vuran firma, bir dönem mp3 çalar üretimine geçip sonrasında tekrar PC üretimine geçip, ardından derin bir sessizliğe bürünmüştü. Fakat bugün yapılan bir duyuruyla firma uzun sessizliğini bozdu ve PET isimli akıllı telefonunu duyurdu.

İsmini 1977’de çıkan PET bilgisayardan alan bu akıllı telefonun en önemli özelliği, Commodore ve Amiga oyunlarını çalıştırabilmesi için içerisinde emülatörlerin yer alacak olması. Kasasında Commodore logosu yer alan telefon, 5,5 inç boyutunda 1920×1080 piksel çözünürlüğünde bir ekrana sahip. 1.7 GHz hızında 8 çekirdekli 64-bit işlemciye sahip olan telefonun bataryası ise 3000 mAh.

Sony sensörlü 13 megapiksellik f/2.0 kameraya sahip olan telefon 4096×2304 piksel çözünürlüğünde fotoğraf, 1080p çözünürlüğünde video çekebiliyor. Çift sim kartı takılabilen PET, geliştirilmiş bir Android 5.0 Lolipop sürümüyle geliyor. 1980’lerin sevilen oyunlarını mobile taşıyacak olan bu telefon iki farklı seçenekle sunuluyor. İlk olarak sadece İtalya, Fransa, Polonya ve Almanya’da satışa sunulacak olan telefonun 2 GB Ram ve 16 GB saklama alanı sunan modeli 300$, 3GB Ram ve 32 GB hafıza sunan modeli ise 365$. İki model de içerisinde 32 GB’lık hafıza kartı ile gelecek ve 64 GB’a kadar genişletilebilecek.

İlerleyen zamanlarda daha fazla ülkede satışa sunulması planlanan PET, umarız ülkemizde de satışa çıkar.

fragtist_cmd_pet2