The Crew İncelemesi The Crew İncelemesi
Amerika’nın yolları bug’tan The Crew’ı bir süreden beri takip ediyordum ve açıkçası çıktığında çok heveslenmiştim. Drive Club’la beraber bu iki oyuna daldım ve çıktım.... The Crew İncelemesi

Amerika’nın yolları bug’tan

The Crew’ı bir süreden beri takip ediyordum ve açıkçası çıktığında çok heveslenmiştim. Drive Club’la beraber bu iki oyuna daldım ve çıktım. Çünkü Drive Club daha çok ilgimi çekmişti ve The Crew çıktığında benim uğraştığım başka oyunlar vardı ama en sonunda The Crew’a bir şekilde el atabildim.

The Crew, Gordon Freeman kopyası kahramanıyla daha baştan şaka gibi başlayan bir oyun. Konusunun ne olduğu anlamadan yollara atılıyor ve daha kendimize gelemeden kardeşimizi kaybediyoruz. Ondan sonrası ise klasik bir polisiye filmi gibi. Kardeşimizi öldüren kötü adamları alaşağı etmek için polislere ajanlık ediyoruz. Bunun için yasa dışı işler yapan örgütün güvenini kazanıp örgütte üst seviyelere çıkmamız isteniyor. Tabii ki bu, yolda bol bol yarışıp kazanmaktan geçiyor. “Derdim araba yarışı yapmak” diyorsanız merak etmeyin zaten hikaye de size bir keyif vermediği için bol bol asfalt çizeceksiniz.

The Crew temelde diğer yarış oyunlarından çok farklı değil. NFS+araç modifikasyonu+farklı yarış modları= The Crew formülü bu oyunu bir çırpıda özetliyor. Tabii ki yarıştıkça daha fazla para ve araç modifikasyon parçaları geliyor ve daha iyi bir arabaya sahip olup ilerliyorsunuz diyeceğim sandınız değil mi? DEĞİL!

Fragtist-The-Crew

Evet formül bu. Farklı yol koşullarına göre birden fazla arabayı alıp onlarla da tek tek uğraşmanız gerekiyor. Ama aslında size en başta verilen arabayı alıp modifiye ederek her yerde kullanabiliyorsunuz. İnanın ki oyun boyunca başka bir araba almaya ihtiyacınız olmayacak. Para derdiniz zaten olmayacak. Aracınız hasar alsa da tamiri çok ucuz olduğundan ve araç parçaları da görevlerden düştüğünden cüzdanınız hep dolu olacak. PvP yarışlarından da parayı vuracağınıza göre gönlünüz rahat.

PvP demişken bu oyun aslında bir MMO olma iddiasında. Girdiğiniz sunucuda (evet UPlay üzerinden sunucuya giriyorsunuz. Tek başınıza da olsanız bu böyle ve UPlay çökerse oyunu sadece kendi bilgisayarınızda oynamanız imkansız) diğer oyuncular da cirit atıyor. İsterseniz onlarla beraber görevler yapabiliyorsunuz. Ama oyuncu kitlesi genelde beraber oynama taraftarı değil. Özellikle ilerideki görevlerde yapay zeka ve araçları feci halde üstün olduğundan arkadaşlarınızla beraber oynamak, neredeyse zorunluluk haline geliyor. Grubunuzdan tek bir kişi bile görev tamamlasa, o iş yapılmış sayıldığından bu avantajı kullanmanız işinizi çok kolaylaştırıyor. Ama dediğim gibi oyuncu topluluğu çok yavaş bir araya geliyor ve çok çabuk dağılıyor.Burak Akmenek Kurucu

İlk parasını ortaokulda 64'ler dergisine makale yazarak kazanan Burak, o zamandan beri oyun ve donanım basınında yer aldı. PC Gamer,CHIP, Oyungezer, Level,Nintendo,Skyturk-Next Level TV programı gibi bir çok yayında çalışan Burak Akmenek FPS ve MMORPG tutkusundan hiç vazgeçmedi. Fragtist.com'un kurucusudur.