En İyi 10 Need For Speed Oyunu En İyi 10 Need For Speed Oyunu
FPS oyunları için hazırladığım listeden sonra, benimle yaşıt olan Need for Speed serisine de bir göz kırpalım istedim. Birçoğumuzun ‘yarış oyunu’ denilince aklına gelen... En İyi 10 Need For Speed Oyunu

FPS oyunları için hazırladığım listeden sonra, benimle yaşıt olan Need for Speed serisine de bir göz kırpalım istedim. Birçoğumuzun ‘yarış oyunu’ denilince aklına gelen ilk isim eminim ki Need for Speed. 1994’ten bugüne kadar iyi veya kötü birçok oyunu çıkan NFS serisi, barındırdığı oynanabilirliği, grafikleri, araba çeşitliliği, müzikleri ve tabii ki inanılmaz ses kalitesiyle bilinçaltımızdaki yarışçıyı ortaya çıkarıyordu.

Yapmış olduğum listeye gelecek olursam, aşağıdaki listeyi; oynanış, hikaye, harita ve araç çeşitliliği, müzik ve ses efektleri, grafikleri ve getirdiği yenilikleri baz alarak hazırladım. Kriterlerimin arasında hikaye olduğu için Need for Speed: World’ü bu listeye dahil etmiyorum. Ayrıca konsollara özel çıkış yapan oyunları da listeye dahil etmedim.

10 – Need for Speed: Hot Pursuit (1998)

İlk iki NFS oyunundan çok daha fazla popüler olmayı başaran Hot Pursuit, menü tasarımıyla, müzikleriyle, çok sayıdaki araba çeşitliliğiyle ve polis kovalamacalarıyla bu listede olması gerektiğini düşündüğüm bir oyun. 1998’de çıkış yapan oyunda isterseniz sadece yarış yapabiliyordunuz veya polislerin de dahil olduğu uzun süre kovalamaca içeren yarışlarda da yer alabiliyordunuz.

nfs3-1

Split-screen özelliğiyle aynı bilgisayar üzerinden çoklu oynanıma da izin veren oyun, o dönemdeki yarış tutkunları için oldukça keyif vericiydi. Hatta sırf split-screen’den dolayı o zamanlarda evimizde misafir eksik olmuyordu diyebilirim. Dönemin en popüler spor arabalarının yer aldığı oyundaki haritaların tasarımı da başarılıydı. Derin kanyonlardan, karlı dağ tepelerine kadar birçok çeşitte harita bulunuyordu.

Kullandığınız arabaları da az çok özelleştirebiliyordunuz, ki bu da genellikle basit motor ayarları, fren tepkime hızları, sert ve yumuşak süspansiyon ayarları gibi seçeneklerden oluşuyordu.

nfs3-2

1152 x 864, 16 bit oyun içi çözünürlüğe ve geniş ekrana destek veren oyunda, arabaların ayrıntıları ve modellemeleri o döneme göre göz doldurucuydu.

Bu oyundan aklında en çok ne kaldı diye soracak olursanız; oyun menüsü, yükleme ekranları ve müzikleri derdim. Sırf çocukluk döneminde oynadığım için mi bana öyle geliyor bilemiyorum ama R om Di Prisco’nun techno müzikleri benim için efsanedir.Fatih Eş

Çocukluk yıllarını TNT2’li bilgisayarında Quake, Soldier of Fortune ve Carmageddon gibi başyapıtları oynayarak geçirdi. Melodeath ve Power Metal ise hayatının vazgeçilmezi. Astronomi, bilim - kurgu ve teknoloji meraklısı şahsiyet.