Facebook’un Güvenlik Açığı Milyonlarca Hesabı Etkiledi! Facebook’un Güvenlik Açığı Milyonlarca Hesabı Etkiledi!
Geçtiğimiz günlerde Facebook'ta ortaya çıkan bir güvenlik açığının milyonlarca hesabı etkilediği açıklandı. Facebook’un Güvenlik Açığı Milyonlarca Hesabı Etkiledi!

Geçtiğimiz günlerde Facebook’ta ortaya çıkan bir güvenlik açığının milyonlarca hesabı etkilediği açıklandı.

Resmi blog üzerinden yapılan açıklamada sosyal medya devinin Başkalarının Gözünden Gör (View As) özelliğindeki bir güvenlik açığı sebebiyle hacker’ların yaklaşık 50 milyon hesaba erişim sağladığı tahmin ediliyor. Hacker’lar bu özellikle kullanıcıların oturum token’larına* erişmeyi başarmışlar. Facebook ise durumu fark eder etmez bu hesapların oturumlarını sıfırlamış durumda. Hatta önlem olarak geçtiğimiz yıl Başkalarının Gözünden Gör özelliğini kullanan yaklaşık 40 milyon kişinin de açık olan oturumları sıfırlanmış. Söz konusu özellik de şimdilik kapalı durumda.

Sizden de yakın zamanda akıllı telefonunuzda çıkış yapmadığınız halde Facebook’a yeniden giriş yapmanız istendiyse siz de bu olumsuzluktan etkilenmiş olabilirsiniz. Firma şimdilik bu hacker’ların kim olduğunu ve bu işi nereden yaptıklarını bilmiyor. Gelişmeleri bekliyoruz.

*Hesaba özel token’lar sayesinde kullanıcıların özellikle akıllı telefonlarında ve/veya Facebook hesabıyla giriş yapılan uygulamalara bağlı kalmaları sağlanıyor. Böylece her seferinde giriş-çıkış işlemiyle uğraşılmıyor.

Facebook’tan Veri Erişim Sınırlaması Planları İle İlgili Güncellemeler