BTK’dan Sosyal Medya Platformlarına İlk Ceza Geldi BTK’dan Sosyal Medya Platformlarına İlk Ceza Geldi
(Haber Bülteni) Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) sosyal medyaya yönelik gerçekleştireceğini söylediği yaptırımların ilkini uyguladı. Yurt dışı kaynaklı ve 1 milyondan fazla günlük... BTK’dan Sosyal Medya Platformlarına İlk Ceza Geldi

(Haber Bülteni)

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) sosyal medyaya yönelik gerçekleştireceğini söylediği yaptırımların ilkini uyguladı. Yurt dışı kaynaklı ve 1 milyondan fazla günlük erişime sahip sosyal medya platformlarına Türkiye’de resmi bir temsilcilik oluşturmaları şartı koyan BTK, bu şartı yerine getirmeyen Facebook, Twitter, Youtube, Instagram ve Tiktok vb. platformların her biri için 10 milyon TL para cezası kesti.

BTK’nın sosyal medya firmalarına verdiği uyum süresi 2 Kasım 2020 itibariyle sona ermişti. Uygulanan bu ilk cezayı takip eden 30 gün içerisinde ödeme yapmayan ve temsilci atama yükümlülüğünü yerine getirmeyen firmalara bu sefer ise 30 milyon TL idari para cezası verilecek.

Aşamalı olarak getirilen bu ceza sisteminin bir sonraki etabında ise reklam yasağı var. Takip eden 1 ay içerisinde yerine getirilmeyen yükümlülükler karşılığında ise bu sefer sosyal medya sağlayıcılarına Türkiye’den reklam verilmesi yasaklanacak.

Reklam yasağı kararının verildiği tarihten itibaren 3 ay içerisinde aynı tutumu devam ettiren sosyal ağ firmalarının internet trafiği bant genişliği yarı yarıya düşürülebilecek. Yükümlülüğe uymamaya devam eden sosyal ağ sağlayıcılarının internet trafiği bant genişliği son olarak yüzde 90 daraltılacak.

Ulaştırma Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın twitter’da yaptığı açıklama şu şekilde: “1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren kanun değişikliği ile Türkiye’de temsilci bulundurmaktan kaçınan sosyal ağ sağlayıcılarına 5 aşamalı ceza verileceği şirketlere bildirilmiş ve eksikleri tamamlamaları için süre verilmişti. Yasal sürenin sona ermesinin ardından temsilci bildiriminde bulunmayan başta facebook, instagram, twitter, periscope, youtube ve tiktok olmak üzere sosyal ağ sağlayıcılarına 10’ar milyon lira ceza kesildi.”

Yasal düzenlemelere cevap veren tek firma ise Rusya merkezli vk.com oldu.

 Pakize Kaya Bodur

Oyun oynayarak para kazanma hayalini PC Gameworld'de bir dönem gerçekleştirmiş, 2D Prince of Persia ile başladığı oyun hayatına rpg ve strateji oyunları ile devam etmiş, Sid Meier's Civilization'ın büyük hastası, Star Wars sever.