Facebook’tan Veri Erişim Sınırlaması Planları İle İlgili Güncellemeler Facebook’tan Veri Erişim Sınırlaması Planları İle İlgili Güncellemeler
Facebook, yayımladığı blog yazısında insanların bilgilerini daha iyi korumak için yaptığı değişikliklerle ilgili güncellemeler paylaştı. Facebook’tan Veri Erişim Sınırlaması Planları İle İlgili Güncellemeler

Facebook, yayımladığı blog yazısında insanların bilgilerini daha iyi korumak için yaptığı değişikliklerle ilgili güncellemeler paylaştı.

Önümüzdeki aylarda daha fazla değişiklik yapmayı planlayan ve gelişmeleri paylaşmaya devam edecek olan sosyal medya devinin yaptığı en önemli 9 değişikliğin detayları şu şekilde:

  • Etkinlik API’leri – Bugüne kadar insanlar bir uygulamaya katıldıkları ya da düzenledikleri etkinliklerle ilgili bilgi alma izni verebiliyordu. Bu etkinlikleri takvime veya diğer uygulamalara eklemeyi kolaylaştırıyordu. Ancak etkinlikler, diğer insanların katılımları ve etkinlik duvarında yapılan paylaşımlar ile ilgili bilgiler de içeriyordu. Bu yüzden uygulamaların bu erişimi doğru kullandıklarından emin olmak oldukça önemli. Bugünden itibaren API’yi kullanan uygulamalar, davetli listesine ya da etkinlik duvarındaki paylaşımlara erişemeyecek. Gelecekte de sadece Facebook’un onayladığı ve sıkı şartları yerine getirmeyi taahhüt eden uygulamalar Etkinlik API’lerini kullanabilecek.
  • Grup API’leri – Hâlihazırda uygulamalar, grup içeriklerine erişebilmek için kapalı gruplarda grup yöneticisinin ya da bir üyenin, gizli gruplarda ise yöneticinin iznine ihtiyaç duyuyor. Bu uygulamalar yöneticilerin gruplarında kolayca paylaşım yapmalarına ve içeriklere cevap vermelerine yardımcı oluyor. Ancak gruplarda insanlar ve sohbetlerle ilgili daha iyi korunduğundan emin olmak istediği bilgiler var şirketin. Bu sebeple artık Grup API’lerini kullanan tüm üçüncü parti uygulamaların, grubun yararına olduklarından emin olmak için Facebook ve bir yönetici tarafından onaylanması gerekecek. Uygulamalar artık bir grubun üye listesine erişemeyecek. Onaylanmış uygulamaların erişebildiği, paylaşımlarda ya da yorumlarda bulunan isim ve profil fotoğrafı gibi kişisel bilgiler de kaldırılacak.
  • Sayfa API’leri – Bugüne kadar herhangi bir uygulama, herhangi bir sayfadaki paylaşımları ya da yorumları okumak için Sayfa API’lerini kullanabiliyordu. Bu geliştiricilerin, paylaşımları düzenleme ya da yorum ve mesajlara cevap verme gibi konularda sayfa sahiplerine yardımcı olacak araçlar geliştirmelerine olanak sağlıyordu. Ancak bu aynı zamanda uygulamaların gerektiğinden fazla veriye ulaşmasına da neden oldu. Sayfa bilgilerinden sadece topluluğa faydalı servisler sağlayan uygulamaların yararlandığından emin olmak istiyor sosyal medya sitesi. Yani artık gelecekteki tüm Sayfa API’lerine erişimin Facebook tarafından onaylanması gerekecek.
  • Facebook ile Giriş – İki hafta önce Facebook ile Giriş ile ilgili önemli değişiklikler duyurulmuştu. Bugünden itibaren yer bildirimi, beğeni, fotoğraflar, paylaşımlar, videolar, etkinlikler ve gruplar gibi bilgilere erişim talep eden tüm uygulamaların Facebook tarafından onaylanması gerekecek. Bu izinler 2014 yılında onaylanmaya başlamıştı. Ancak şimdi Facebook değerlendirme sürecini daha da sıkılaştırıyor. Yani uygulamaların bu verilere erişmeden önce sıkı şartları kabul etmelerini şart koşuyor. Buna ek olarak artık uygulamaların kişisel bilgileri talep etmesine izin verilmiyor. Gelecek hafta içinde eğer kişi bir uygulamayı son on ay içinde kullanmadıysa, o geliştiricinin kişinin bilgilerine erişimi de engellenecek.
  • Instagram Platform API’si – Bugünden itibaren, Instagram Platform API’sinde yakın zamanda duyurulan değişiklikler da uygulamaya konuluyor. Konuyla ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
  • Arama ve Hesap Kurtarma – Bugüne kadar, insanlar başka bir kişiyi bulmak için o kişinin telefon numarasını ya da e-posta adresini Facebook’ta aratabiliyordu. Bu, arkadaş bulma konusunda bir alternatif sunuyordu. Ancak kötü niyetli aktörler, ellerindeki telefon numaralarını ve e-posta adreslerini arama kısmına yazarak ve hesap kurtarma özelliğini kullanarak halka açık profillerin bilgilerini alıp bu özelliği suistimal ettiler. Bu yüzden Facebook bu özelliği etkisiz hale getiriyor ve bilgilerin bu şekilde alınması riskini azaltmak adına hesap kurtarma özelliğinde de değişiklikler yapıyor.
  • Arama ve Mesaj Geçmişi – Arama ve mesaj geçmişi, Android’de Messenger ya da Facebook Lite kullanan insanlar için sunulan onaylı bir özelliğin bir parçası. Bu, en sık etkileşimde bulunduğunuz insanların kişi listenizin en üstünde gösterilebilmesi anlamına geliyor. Facebook bu özelliği, mesajların içeriğini toplamadıklarını teyit etmek üzere yeniden gözden geçirdi. Bir yıldan eski tüm kayıtlar silinecek ve gelecekte de müşteri, arama süreleri gibi daha geniş verileri değil, sadece bu özelliği sunmak için gerekli bilgileri Facebook’un sunucularına yükleyebilecek.
  • Veri Sağlayıcıları ve İş Ortağı Kategorileri (Partner Categories) – Facebook geçtiğimiz hafta, üçüncü taraf veri sağlayıcılarının direkt site üzerinden hedeflemelerini sunmalarını sağlayan bir ürün olan Ortak Kategorileri’ni kaldırma planlarını duyurdu.
  • Uygulama Kontrolleri – Son olarak, insanlara haber akışının en üstünde hangi uygulamaları kullandıklarını ve o uygulamalarla paylaştıkları bilgileri görebilecekleri bir link gösterilecek. Bu yeni durum 9 Nisan Pazartesi gününden başlayacak. İnsanlar artık istemedikleri uygulamaları da kaldırabilecekler. Bu sürecin bir parçası olarak, insanlar bilgilerinin Cambridge Analytica ile uygunsuz bir şekilde paylaşılıp paylaşılmadığı konusunda da bilgilendirilecek.

Facebook, çoğunluğu ABD’de olmak üzere, 87 milyon kadar insanın bilgilerinin uygulamalar tarafından Cambridge Analytica ile uygunsuz bir şekilde paylaşılmış olabileceğini düşünüyor. Bu değişikliklerin insanların bilgilerini daha iyi koruyacağını düşünüyor şirket. Ayrıca geliştiricilerin de yararlı deneyimler yaratmaya devam etmelerini sağlayacağını belirten Facebook, önümüzdeki süreçte yapılan değişikliklerle ilgili bilgi paylaşmaya devam edecek.

Facebook, Kullanıcıların Telefon Konuşmalarıyla SMS’lerini de Kaydetmiş