FIFA 16 (PC) İncelemesi FIFA 16 (PC) İncelemesi
“Güzel Oyna” sloganıyla piyasaya çıkan FIFA 16, hayranlarına tekrar bir futbol şöleni yaşatmaya geliyor. FIFA 16 (PC) İncelemesi

Her sene olduğu gibi hayranları tarafından merakla beklenen FIFA serisinin yeni oyunu gün yüzüne çıktı. FIFA 14 ile yeni nesle geçen seri daha sonra FIFA 15 ile oyuncuların gönlünde taht kurmuştu. Özellikle PC’de Ignite Engine’in gücünü daha iyi kullanıp futbol tutkunlarının kalbini çalmayı başarmıştı. “Güzel Oyna” sloganıyla piyasaya çıkan FIFA 16, hayranlarına tekrar bir futbol şöleni yaşatmaya geliyor.

Lisans konusunda her zaman ön plana çıkan EA Sports; FIFA 16’da 50 lisanslı ve 28 jenerik olmak üzere 78 stadyumun yanı sıra 38 lisanslı lig, 600’den fazla kulüp ve 16.000’den fazla oyuncu sunuyor.

Fragtist - FIFA 16 (3) (752 x 349)

Oyunu ilk açtığımızda Real Madrid CF – FC Barcelona arasındaki dostluk maçı ile başlıyoruz. Maç sonrasında ise, serinin önceki oyunlarında da olduğu gibi tuttuğunuz takımı, zorluk seviyenizi ve kontrollerinizi özelleştirerek devam ediyorsunuz.

Öncelikle oyunun menüsüne girdiğimizde dikkatimizi ilk çeken FIFA 16’nın Türkçe dil desteğine sahip olması. Ayrıca serinin önceki oyunlarında da olduğu gibi şık ve sade bir tasarım ile bizi karşılıyor. Yine serinin vazgeçilmez modları haline gelen Ultimate Team ve Pro Clubs modları bu yılda karşımıza çıkıyorlar.

İlk olarak yeni oyunumuzun oynanabilirliği ile başlamak istiyorum. Yeni nesil FIFA 15’e nazaran FIFA 16 oyunculara daha yavaş bir oyun deneyimi sunuyor.

Öncelikle FIFA 16’da seyirciler daha etkili bir hale gelmişler. Oyunun kritik pozisyonlarında seyircilerin verdiği tepkiler oyunu daha gerçekçi bir hale getirmiş. Oyunda kendini tekrar eden tezahüratlar duymuyorsunuz. Türk takımlarıyla oynarken ise, tezahüratların da türkçe olması oyuna pozitif etki katıyor. Diyelim uzun süren bir maçta 0-0 eşitlik devam ediyor. Siz, 80. dakikada bulduğunuz bir golle taraftarlarınızı coşturabiliyorsunuz. 80 dakika uyuyan taraftarınız bir anda canlanıyor. Bu özelliği çok sevdim. Oyuna daha gerçekçi bir hava katmış. Bir diğer beğendiğim yenilik ise şu oldu. Maçta skor 1-0 diyelim. Belli bir dakikadan sonra rakip takım sürekli pas yaparak zaman geçirmeye çalışıyorsa bu sefer tribünlerden yuhlamalar ve ıslıklar başlıyor. Oyuna yeni gelen bu ince detaylarla FIFA 16, sizi o atmosfere çok güzel çekiyor. FIFA 16, adeta stadyum atmosferini evinize taşıyor.

Fragtist - FIFA 16 (1) (752 x 349)

Yeni oyunumuzda, serinin bir önceki oyununda da olan Türkiye Süper Ligi bulunuyor. Hatta hakemlerin de Türk olması beni ayrıca sevindirdi. Fakat, oyuna yeni eklenen Türkçe dil desteğinin de etkisiyle oyunda Türkçe spiker olmaması oyunun bir eksisi olmuş. Özellikle Süper Lig yaparken bunu çok daha rahat anlıyorsunuz. Lig yapıyorsunuz diyelim. Sahadaki tüm oyuncular Türk, fakat spikerler maçı İngilizce anlatıyor. Orada zaten oyunda bir eksiklik olduğunu farkediyorsunuz. Türkiye’de FIFA satışlarının da gayet iyi olması ile birlikte neden hala Türkçe spikerin oyuna dahil edilmediğini ben hala anlamıyorum. Umarım FIFA 17 ile birlikte Türkçe spiker desteğine de kavuşuruz. Oraya bir “Ercan Taner” yakışır.Özgür Deveci Editor

Amatör Fotoğrafçı, Bilim Kurgu Meraklısı, Sinema Tutkunu, Anime & Manga Hayranı, MOBA & MMORPG Bağımlısı, Nightcore Aşığı, Galatasaray Taraftarı ve Oyun Editörü