Floppy Diskler ile Star Wars Tema Müziği Çalmak! Floppy Diskler ile Star Wars Tema Müziği Çalmak!
Star Wars müziklerini bir de floppy diskler'in çıkarttığı ses ile dinlemek ister misiniz? Polonyalı Star Wars severin inanılmaz çalışması! Floppy Diskler ile Star Wars Tema Müziği Çalmak!

2011 yılında Polonyalı üniversite öğrencisi Paweł Zadrożniak iki adet floopy disk’i (disket sürücü) kullanarak müzik yapmaya başladı. 5 Yıl sonra ise kendine floppy diskler, hard diskler ve tarayıcılardan oluşan tam bir senfoni orkestrası kurdu.

Blog’u üzerinden yayınladığı video’da Star Wars müziklerini Floppotron adını verdiği sistemi ile çaldı.

Sistem 64 floppy disk ve 8 adet 8 kanal kontrolcü ve tarayıcılardan oluşuyor. Hız ve voltaj’dan yararlanan Paweł yüksek frekans ile yüksek pitch değeri yakaladığını dile getirmiş. Daha derinlemesine detay için blog‘u ziyaret etmenizi öneriyorum.

Star Wars’un açılış teması ve Imperial March‘ı dinlerken ister istemez tüyleriniz diken diken olabilir. Youtube kanalı üzerinden yaptığı diğer müziklere de ulaşabilirsiniz.Sonat Samir

Herşey 1993 senesinde arcade salonunu keşfetmesi ile başladı. Daha sonra eve giren Atari 2600 ile işlerin boyutu çok değişti. Video oyunları artık hayatının vazgeçilmez bir parçası. FRP hobisi ise hayatında ayrı bir öneme sahip.