GeForce RTX, Dizüstü Bilgisayarları Yeni Turing Mimarisiyle Güçlendiriyor GeForce RTX, Dizüstü Bilgisayarları Yeni Turing Mimarisiyle Güçlendiriyor
NVIDIA, dünyanın en iyi dizüstü bilgisayarı üreticilerinin 40’tan fazla modelinin içerisine yeni Turing mimarisine sahip GPU'lar getiriyor. GeForce RTX, Dizüstü Bilgisayarları Yeni Turing Mimarisiyle Güçlendiriyor

NVIDIA, dünyanın en iyi dizüstü bilgisayarı üreticilerinin 40’tan fazla modelinin içerisine yeni Turing mimarisine sahip GPU’lar getiriyor ve 29 Ocak’tan sonra tüm dünyada kullanıcılarla buluşturuyor.

100’den fazla değişik yapılandırmaya sahip yeni dizüstü bilgisayar modelleri, bu ay sonunda piyasaya sunulacak. NVIDIA GeForce RTX GPU’lar ile güçlendirilen bilgisayarlar, yeni nesil gölgelendiricilerin performansını, gerçek zamanlı ışın izleme, sinemayla aradaki çizgileri kaldıran yapay zeka ve sinema kalitesindeki rendering sunan oyunlarla birleştiriyor. Turing tabanlı dizüstü bilgisayarlar, RTX 2080’den RTX 2060’a kadar tüm GeForce RTX ailesi genelinde satışa sunulacak.

NVIDIA’nın kurucusu ve CEO’su Jensen Huang, dizüstü bilgisayarların en hızlı büyüyen oyun platformu olduğunu ve hikâyenin daha yeni başladığını belirtiyor. “Dünyanın en iyi üreticileri, yeni nesil konsol performansını, oyuncuların her yere götürebilecekleri ince ve şık bilgisayarlarla buluşturmak için Turing’i kullanıyor. Dünya üzerinde yüz milyonlarca insanla birlikte bütün bir nesil oyunlarla büyüyor. Onların bu yeni dizüstü bilgisayar akımını tecrübe etmeleri için sabırsızlanıyorum.”

RTX – Max-Q birlikteliği

Oyun dizüstü bilgisayarlarını hazırlamak için yenilikçi bir yaklaşım olan Max-Q tasarımına 17 yeni model sahip olacak. 20 mm’den daha ince dizüstü bilgisayarlara, dar çerçevelere, 144 Hz ekranlara ve uzun pil ömrüne sahip olan Max-Q şık tasarımıyla da dikkat çekiyor.

Daha sessiz ve daha serin çalışmak isteyen kullanıcılar, 2 kata kadar daha uzun pil ömrü sağlamak için NVIDIA Optimus teknolojisini kullanabiliyor. Max-Q tasarımı ve NVIDIA RTX teknolojisi, oyunculara yeni nesil ince, yüksek performanslı bilgisayarlar sunuyor. PlayStation 4 Pro’nun 2 katı kadar performans artışı sunan bilgisayarlar, Battlefield V gibi ışın izleme sunan yeni oyunları saniyede 60 kare hızda oynatabiliyor.

En yeni GeForce RTX GPU’lara sahip dizüstü bilgisayarların diğer özellikleri:

  • WhisperMode – GeForce Experience ile fişe takılan dizüstü bilgisayarların kare hızlarını hızlandırarak oyun oynarken daha sessiz çalışmasını sağlıyor. Aynı zamanda optimum güç verimliliği için grafik ayarlarını yapılandırıyor.
  • NVIDIA Battery Boost – GeForce Experience ile dizüstü bilgisayarların 2 kat daha uzun pil ömrüne sahip olmasını sağlıyor. Böylece kullanıcıların rakiplerinden daha uzun süre oyunda kalmalarına imkan tanıyor.
  • NVIDIA G-SYNC – Sorunsuz ve temiz bir oyun için 144 Hz’e kadar yenileme hızları sunuyor. (Yalnızca bazı modellerde)

Hareket halindeyken içerik oluşturmak

GeForce RTX dizüstü bilgisayarlar, işlerini daha hızlı ve daha iyi yapmak için en iyi performansı isteyen milyonlarca video düzenleyici, 3D animatör, oyun yayıncısı ve diğer içerik yaratıcıları için güçlü mobil platformlar olarak öne çıkıyor. Donanım hızlandırmalı ışın izleme, animatörlerin modelleri ile etkileşimli olarak çalışmasını sağlıyor. Böylece doğru ışıklandırma, yansımalar ve gölgelerle dakikalar arası saniyelerde görüntü oluşturma işlemini gerçekleştiriyor. NVIDIA RTX video işleme yetenekleri, video editörlerinin gerçek zamanlı olarak 6K RAW video ile çalışmasını sağlayarak yayıncıların hareket halindeyken Twitch’te yüksek kalitede yayın yapmalarına imkân tanıyor.

Battlefield V ve Anthem ile bundle

GeForce RTX 2080 dizüstü bilgisayar satın alan kullanıcılar, sınırlı bir süre için hem Battlefield V hem de Anthem’e sahip olacak. GeForce RTX 2070 veya RTX 2060 GPU’ya sahip dizüstü bilgisayar satın alan kullanıcılar ise her iki oyundan birine ücretsiz olarak sahip olmaya hak kazanacak.

GeForce RTX destekli dizüstüler Acer, Alienware, ASUS, Dell, Gigabyte, HP, Lenovo Legion, MSI, Razer ve Samsung gibi üreticilerden alınabilecek. Ülkemizde ise Monster Notebook RTX serisi ile buluşan ilk lokal üretici olacak. Ayrıca Aftershock, CyberPower PC, Hasee, Maingear, Mechrevo, Mouse, Origin PC, PC Specialist, Scan, Schenker, Terrans Force ve Thunderobot gibi yerel üreticilerden de satışa sunulacak.

NVIDIA RTX Ailesinin Yeni Üyesi RTX 2060 Modelini Duyurdu!