Gerçek Bir Işın Kılıcı Yapmak Artık Mümkün Gerçek Bir Işın Kılıcı Yapmak Artık Mümkün
Işın Kılıcı konsepti her bilimkurgu meraklısının aşina olduğu bir şey, ama son bilimsel gelişmeler ile gerçek olması mümkün. Star Wars filmindeki Jedi Şovalyeleri’nin ikonik... Gerçek Bir Işın Kılıcı Yapmak Artık Mümkün

Işın Kılıcı konsepti her bilimkurgu meraklısının aşina olduğu bir şey, ama son bilimsel gelişmeler ile gerçek olması mümkün.

Star Wars filmindeki Jedi Şovalyeleri’nin ikonik silahı olan Işın Kılıcı, herhalde dünya üzerinde en bilinen nesnelerden biri olsa gerek. Hem ortaçağların şovalyelerini anımsattığı, hem de filmlerdeki yakın dövüş sahnelerinde müthiş aksiyon koreografilerine imza atmaya elverişli bir cihaz olduğu için çok seviliyor.

Şimdiye kadar Işın Kılıcı konseptinin imkansız olduğu düşünülüyordu. Çünkü bu silahta foton partikülleri özel bir elektromanyetik alanın içinde hapsediliyor ve ulaştıkları aşırı yüksek ısı sayesinde kılıçlar dokunduğu yeri bir bıçağın tereyağını kesmesi gibi kesebiliyor. İşte şimdi ünlü Harvard Üniversitesi’nden bir grup bilimadamı foton partiküllerinin sert birer nesne gibi davranmasını sağlayacak yeni bir buluş yapmışlar. Bu sayede gelecekte bir Işın Kılıcı özelliklerini taşıyan nesneler yapmak mümkün olabilecek.

Harvard fizik profesörü Mikhail Lukin ve MIT profesörü Vladan Vuletic’in başını çektiği ekip, Nature bilim dergisinde “Attractive Photons In A Quantum Nonlinear Medium” başlıklı bir makale yayımlamış. Makaleye göre, ışığı oluşturan ve normalde birbiri içinden geçen kütlesiz foton partiküllerine; özel bir vakum kabini, lazer ışınları ve mutlak sıfıra yakın ısıya getirilmiş bir rubidiyum element bulutu sayesinde katıya benzer özellikler kazandırılmış.

Şimdiye kadar sadece teoride kalmış olan fotonların katılaşıp birbirleri ile bağ kurması durumu, Lukin’in ekibi tarafından başarılmış gibi görünüyor. Ayrıca katılaşan foton partikülleri, aynı Işın Kılıcı dövüş sahnelerinde gördüğümüz gibi çarpışınca birbirilerini itiyorlar. Bilimadamları bu yöntem ile gelecekte ışıktan oluşma katı nesnelerin üretilebileceğine inanıyorlar. Aşağıda ünlü teorisyen fizikçi Michio Kaku’nun, Işın Kılıçları mümkün mü konusunu anlattığı videoyu izleyebilirsiniz.

Dolayısıyla şimdilik hala bir Işın Kılıcı görmek için en iyi şansınız ancak bir Star Wars filmi veya Star Wars: Commander iPad oyunu gibi bir yer olabilir.Burak N. Aydın

Burak N. Aydın iflah olmaz bir anime, manga, bilimkurgu ve oyun meraklısıdır. Yarı uzaylı, yarı Japon olduğundan şüphelenilmektedir. En sevdiği gezegen Trantor, en sevdiği içki “Pan-Galactic Gargle Blaster” ve en sevdiği kedi türü ise Betelgeusian'dır.