Google I/O 2014’te Radarımıza Takılanlar Google I/O 2014’te Radarımıza Takılanlar
Android Auto “Apple’ın CarPlay’i ne yapabiliyorsa, Android Auto da onu yapıyor.” deyip konuyu kapatmak istiyorum ama bunu yapmayacağım elbette. Google’ın Open Automatie Alliance muhabbeti... Google I/O 2014’te Radarımıza Takılanlar

Android Auto
“Apple’ın CarPlay’i ne yapabiliyorsa, Android Auto da onu yapıyor.” deyip konuyu kapatmak istiyorum ama bunu yapmayacağım elbette. Google’ın Open Automatie Alliance muhabbeti sonunda meyvesini verdi ve firma, Audi, Honda, GM, Hyundai ve NVIDIA gibi firmaları da ardına alarak Android Auto’yu tanıttı.

fragtist-google-io-android-auto

Android Auto, destekleyen araçların multimedya/navigasyon sistemine Android telefonumuzu bağlamamızla başlıyor. Bundan sonra aracımızın orta konsolunda bulunan dokunmatik ekran vasıtasıyla ya da sesimizi kullanarak müzik çalabiliyor (Google Music, Spotift, Songza etc.), mesajları cevaplayabiliyor ve Google Maps’i kullanabiliyoruz. Şu an için Acura, Alfa Romeo, Audi, Bentley, Chevy, Chrysler, Dodge, Honda, Hyundai, VW, Subaru, Maserati ve Volvo, Android Auto’ya destek veren firmalar arasına adını yazdırdı. Bu firmalar yavaş yavaş artacaktır elbette.

Android TV
Google’ın set üstü kutuları ya da direkt olarak televizyonlardan bize merhaba diyeceği servisin adı da Android TV.

Yine Android L’yi ve akıllı telefonumuzu merkeze oturtan bu sistem, akıllı telefonumuz ya da Android Wear üzerinden sesli aramalar yapmamızı (tv/dizi gibi içerikler ya da bu içeriklerle ilgili bilgiler), Google Movies & TV ve NETFLIX gibi üçüncü parti uygulamalar üzerinden çeşitli içeriklere ulaşmamızı sağlıyor. Akıllı TV ne yapar ne eder çok bilinen bir şey; o nedenle üzerinde fazla durmaya gerek yok diye düşünüyorum. Cihazın, Android ekosisteminin bir parçası olduğunu ve Android telefonumuz/Android Wear’lı akıllı saatimizden ulaşılabildiğini bilin yeter. En önemli özellikleri bunlar çünkü.

fragtist-google-io-razer-android-tv

Razer, Asus ve diğer önemli firmaların set üstü kutular; Sharp, Sony ve Philips gibilerininse Android TV üreteceklerini de belirteyim. Özellikle Razer’ın üreteceği ve yukarıda resmini gördüğünüz mikro oyun konsolu, özellikle oyuncular arasında heyecan yaratacak bir tasarıma sahip. Tabi ki içeriğini bilmiyoruz şimdilik, yakın zamanda çıkacaktır kokusu.

Bunların haricinde Chromecast’in, Android cihazlarımızı TV’mize aktarabileceğini de belirteyim.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.