Google, Yeni Oyun Stream Platformunu Duyurdu: Stadia Google, Yeni Oyun Stream Platformunu Duyurdu: Stadia
Google'ın Game Developers Conference 2019'daki basın etkinliğinde yeni oyun stream platformu Stadia duyuruldu. Google, Yeni Oyun Stream Platformunu Duyurdu: Stadia

Özel Google kontrolcüsü

Stadia herhangi bir USB kontrolcüsüyle ya da klasik klavye-fare ikilisiyle oynanabilecek elbette ancak Google platform için kendi özel kontrolcüsünü de duyurdu etkinlikte.

Görüntüsüne aşağıdan göz atabileceğiniz yeni kontrolcüde göze çarpan ilk farklılık kayıt tuşu. Bu tuş sayesinde oynadığınız oyunlardan istediğiniz kısımları tek bir dokunuşla anında kaydedip YouTube’a yükleyebileceksiniz. İsterseniz sadece kendiniz için de kayıt alabilirsiniz elbette.

Kontrolcüde bir de Assistant butonu yer alıyor. Bu butonun işlevi ise aşağıda da değineceğimiz gibi oyunlardaki zor zamanlarımızda Google Assistant’tan hızlıca yardım almak.

Assistant yardımı

Yapılan duyuruya göre, Stadia’nın bir başka güzel özelliği de Google Assistant yardımına sahip olacak olması. Artık bir oyunda takıldığımızda zahmetli arayışlara girmeye son! Google, oyunculara tek dokunuşla Assistant’tan yardım alma imkanını sunacak Stadia ile. Google’ın özel kontrolcüsünde bulunan Assistant tuşuna basıp oyunda sıkıntı yaşadığınızı söylediğiniz anda yapay zeka oyunun tam olarak neresinde takıldığınızı tespit edip en alakalı YouTube videosunu önünüze getirebilecek.

İsteyen geliştiricilerin bu tuşa ve işleve özel olarak bazı özellikler geliştirebileceği de söylendi. Sesli komut vereceğimiz oyun sayısında patlama yaşanmasa bari.

Stadia Games and Entertainment

Google, Stadia platformu için özel olarak kurulan yeni oyun stüdyosunu da duyurdu: Stadia Games and Entertainment.

Geçtiğimiz günlerde Google’a katıldığını açıklayan Jade Raymond’ın firmada ne iş yapacağı sorusu da cevabını bulmuş oldu böylelikle. Yeni stüdyonun üzerinde çalıştığı oyunlar hakkında şimdilik bir ayrıntı paylaşılmadı.

Google Stadia’nın 2019 yılı içerisinde bazı bölgelerde çıkış yapması bekleniyor. Ancak bizim internet altyapımızla bu güzel platformun nimetlerinden ne kadar yararlanabiliriz orası meçhul.

Google’ın GDC 2019 etkinliğinin tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Atari VCS Konsolunun Donanımında Değişikliğe Gidiliyor