Google, Yeni Oyun Stream Platformunu Duyurdu: Stadia Google, Yeni Oyun Stream Platformunu Duyurdu: Stadia
Google'ın Game Developers Conference 2019'daki basın etkinliğinde yeni oyun stream platformu Stadia duyuruldu. Google, Yeni Oyun Stream Platformunu Duyurdu: Stadia

Google, Game Developers Conference 2019’daki (GDC 2019) basın etkinliğinde merakla beklenen oyun duyurularını yaptı. Etkinlikte Google’ın yeni oyun stream platformu Stadia duyuruldu.

Bulut tabanlı oynanış

Stadia, “herkes için” tasarlandığı söylenen bir oyun platformu. Oyunculara bulut tabanlı (cloud-based), 4K-60fps oyun deneyimi vaat eden platform, Google’dan Phil Harrison’a göre çok oyunculu oyunlardaki en temel ve en sık karşılaşılan sorunları çözmek için geliyor. Bu sorunların başında ise stabil olmayan internet bağlantı hızları sebebiyle yaşananlar geliyor. Donanım sorunları saymazsak tabii, ki Stadia öncelikle bunu çözecek gibi görünüyor. Platform dünyada yaygınlık kazanırsa donanım farkları oynanışı etkileyemeyecek diyebiliriz.

Harrison’ın söylediklerine göre Google, çevrimiçi oyun deneyimine tam hakim olabilecek ve bu sayede bahsi geçen sorunları minimuma indirmiş olacak. Bunu yapabilmesinin sebebi ise Stadia sayesinde oyunların Google’ın kendi makinelerinde oynanabilecek olması. Yani bir oyunun bütün görsel işlemleri ve veri akışı Google tarafında yapılacak. Bu da firmaya tam kontrol verecek ve istenmeyen sorunların önüne geçmek çok daha kolay olabilecek.

Harrison, tüm bu imkanlar sayesinde yakın gelecekte battle royale oyunlarının sunucu kapasitesinin aynı anda yüz oyuncudan binlerce oyuncuya kadar çıkabileceğini belirtti. Tüm bu gelişmeler olurken hile yazılımlarının da engelleneceğini söyledi.

Stadia’nın çapraz platform (cross-play) oynanışa da destek vereceğini ekleyelim. Tabii bu konuda top Sony, Nintendo ve Microsoft gibi diğer oyun devlerinde.

State Share

Google Stadia, oyun paylaşımlarımızı da kökten değiştirmeye geliyor. Etkinlikte yapılan duyuruya göre, Google oyun geliştiricilerine vereceği üstün bir imkanla oyunlarımızdan belirli anları paylaşma şeklimizi tamamen değiştiriyor. Şöyle ki, State Share özelliğiyle oyun içinde paylaşmak istediğimiz kısım için bir link oluşturup onu istediğimiz kişiye gönderebileceğiz. Bu kişi de söz konusu linki açıp tam olarak linki oluşturduğumuz andaki oyun dünyasına giriş yapabilecek. Bu sayede aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi, linki mesela bir arkadaşınıza Discord üzerinden gönderip ona meydan okuyabileceksiniz. State Share’in kullanım senaryoları çoğaltılabilir elbette.