Google’dan Gmail İçin Küçük, İnsanlık İçin Büyük Bir Yenilik Google’dan Gmail İçin Küçük, İnsanlık İçin Büyük Bir Yenilik
Oradan buradan binbir tane e-posta gelir de, aradan işe yarayanını ayıklayana kadar ölürüz ya hani… Bir de o “unsubscribe (abonelikten çık)” butonunu dipte bir... Google’dan Gmail İçin Küçük, İnsanlık İçin Büyük Bir Yenilik

Oradan buradan binbir tane e-posta gelir de, aradan işe yarayanını ayıklayana kadar ölürüz ya hani… Bir de o “unsubscribe (abonelikten çık)” butonunu dipte bir yere karınca gibi koyarlar, insan uğraşmaya üşenir…di. Gmail kullanıyorsanız bu durum artık tarihe karışmaya aday.

Google, sözkonusu unsubscribe” butonunu, gönderen adamın bile yerini unuttuğu kuyudan çıkarıp mail adresinin yanına taşıyor. Böylece gözümüzün önündeki “unsubscribe” tuşunu kullanmak, her zamankinden daha kolay bir hâle geliyor.

Bu özelliğin çalışması için, sözkonusu e-postada “unsubscribe” linkinin bulunması gerekiyor öncelikle. Bunun yanı sıra Google’ın yaptığı açıklamaya göre Gmail, “Sosyal” ve “Kampanyalar” klasörlerine düşen e-postalara bakıyor öncelikle.

Google, eklediği bu özellikle hem kullanıcıları, hem de mesaj göndericilerini korumuş oluyor. Kullanıcılar 7/24 e-posta ayıklamakla uğraşmazken, atılan e-postalar da spam olarak işaretlenmekten kurtuluyor. Elbette yine bu e-postaları spam olarak işaretleyenler çıkacaktır, ancak bilinçli kullanıcılar buna dikkat edeceklerdir bu özellik sayesinde. Tabi gerçekten spam olan bir e-postayı da spam olarak işaretlemek gerekir; ona da dikkat etmenizde fayda var.

fragtist-gmail-unsubscribeYiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.