Görme Engelli Çocukların Sinema Hayaline Teknolojik Ortak Görme Engelli Çocukların Sinema Hayaline Teknolojik Ortak
Ankara’da eğitim gören 20 görme engelli çocuk, Hayal Ortağım Sesli Betimleme teknolojisi ile sinema heyecanı yaşadı. Görme Engelli Çocukların Sinema Hayaline Teknolojik Ortak

Turkcell’in Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde gerçekleştirdiği ‘Engelsiz Eğitim’ projesi sürüyor. Proje kapsamında Ankara’da eğitim gören 20 görme engelli çocuk, CGV Mars Cinema Group’un da ‘Herkes için Sinema’ çatısı altında desteklediği etkinlikte Hayal Ortağım Sesli Betimleme teknolojisi ile sinema heyecanı yaşadı. Turkcell ve CGV Mars işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinlikte, görme engelli Kerem Aktan adlı gencin, ABD’li görme engelli yönetmen James Rath’la buluşmasını konu alan videonun da gösterimi yapıldı. Benzer etkinlikler yıl boyunca Anadolu’nun çeşitli illerinde devam edecek.

Turkcell’in Hayal Ortağım uygulaması ile gerçekleştirdiği sinema etkinlikleri CGV Mars işbirliği ile sürüyor. Bu kapsamda Mitat Enç Görme Engelliler İlkokulu’nda okuyan 20 öğrenci, Hayal Ortağım’ın Sesli Betimleme teknolojisiyle Atakule Cinemaximum’daki Bulmaca Kulesi: Dev Kuşun Gizemi filmi ile buluştu. Böylece sesli betimleme ilk kez İstanbul dışında görme engelli çocuklar için toplu gösterim gerçekleştirilen bir organizasyonda kullanılmış oldu.

Turkcell Yapay Zeka İlkelerini Açıkladı, Yedi Büyük Taahhüt Verdi

Görme engelli Kerem Aktan’ın hayali gerçek oldu

Etkinlikte Turkcell’in hazırladığı özel bir kısa filmin de ilk gösterimi yapıldı. 13 yaşındaki görme engelli Kerem Aktan’ın, ABD’li görme engelli yönetmen James Rath’la bir araya gelişini konu alan film büyük ilgi topladı. Filmi buradan izleyebilirsiniz.

Doğuştan görme engelli olan ve çocukluk yıllarından bu yana kısa videolar çeken Rath, 2016’da “Apple Hayatımı Nasıl Kurtardı?” (“How Apple Saved My Life?”) adlı videosuyla Apple yönetiminin dikkatini çekmişti. Rath o tarihten bu yana da Apple uzmanlarıyla, görme engelliler için daha uygun ürünler üretilmesi konusunda çalışmalar yürütüyor.

Yıl boyunca devam edecek

2020 boyunca dokuz Anadolu kentinde Cinemaximum salonlarında devam edecek Hayal Ortağım etkinliklerinin bir sonraki ayağı Mart ayında Gaziantep’te.

Hayal Ortağım uygulaması içerisinde yer alan Cepten Sesli Betimleme özelliği, filmlerin kilit noktası olan çevre, mekan, kişi ya da objeye dair özelliklerin ve diyalogsuz sahnelerin sesle tasvir edilmesini sağlıyor.

Bugüne kadar 250’den fazla vizyon ve festival filminin sesli betimlemesini görme engellilere ulaştıran hizmet sayesinde görme engelli sinemaseverler hiçbir detayı kaçırmıyor. Sesli betimleme filmle senkronize şekilde ilerleyip kullanıcının filmi takip etmesini sağlıyor.

Uygulama tüm kullanıcılara ücretsiz hizmet veriyor.

Onlock Kilidi Açtı, Arıkovanı’nda Hedefinin Üzerine Çıktı