Güvenliğiniz İçin Facebook Profilinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler Güvenliğiniz İçin Facebook Profilinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler
Facebook başta olmak üzere sosyal medyanın hayatımızı tamamen ele geçirmesiyle birlikte özel bilgilerimiz de fazlasıyla açığa çıktı denebilir. Güvenliğiniz İçin Facebook Profilinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Facebook başta olmak üzere sosyal medyanın hayatımızı tamamen ele geçirmesiyle birlikte özel bilgilerimiz de fazlasıyla açığa çıktı denebilir.

Söz konusu olan özel bilgiler olunca güvenlik de daha önemli hale geliyor. Sosyal medyada özel bilgilerimizi genellikle kendi isteğimizle paylaşıyoruz ve aslında nasıl büyük bir risk aldığımızın da farkına varamıyoruz çoğu zaman. indy100’ün derlediği listeye göre Facebook profilinizden silmeniz gereken şeylere aşağıdan göz atabilirsiniz.

Doğum günü

Doğum gününüz kişisel verilerinizde en başta geliyor. Profil bilgilerinizden doğum gününüzü kaldırmak akıllıca bir başlangıç olabilir. Ayrıca insanların çoğunun halen ilk akla gelen kişisel bilgilerini parolalarında kullandığını da hatırlatmakta yarar var. Zor parolalar bulma konusunda pek iyi değilseniz doğum gününüz başta olmak üzere kişisel verilerinizi olabildiğince uzak tutmalısınız sosyal medyadan.

Telefon numarası

Telefon numaranız da yukarı sayılan nedenler başta olmak üzere güvenlik önlemi olarak profilinizde gözükmemeli. Her şeyden öte, bir sapık bile edinebilirsiniz maazallah.

Arkadaş listenizin önemli bir kısmı

Oxford Üniversitesinden psikoloji profesörü Robin Dunbar’ın yaptığı bir araştırmaya göre sıradan bir insan maksimum 150 kişiyle sağlıklı bir ilişki yürütebiliyor. Buna göre profilinde binlerce arkadaşı olan Facebook kullanıcılarının bu kadar insanla ne yaptığı merak konusu. Dunbar’ın 3,375 kullanıcı üzerinde yaptığı araştırmaya göre arkadaş listenizin %4.1’ine güvenebilirsiniz ve ayrıca yalnızca %13.6’sı ‘duygusal bir kriz’ yaşadığınızda size sempati besleyebiliyor.

Çocuğunuzun Fotoğrafları

Yine Oxford’den Victoria Nash’in bu konuyla ilgili ortaya attığı çok önemli bir tartışma söz konusu. Çocuklarımıza sormadan onların fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmamız, ileride onlar için sorun olabilir mi? Çocuklarımız büyüdüklerinde daha önce kendileriyle ilgili ne gibi durumların paylaşılmış olmasını diler? Önceki nesillerin aksine günümüz çocuklarının hayatlarında ciddi bir sosyal medya tehlikesi var. Öte yandan çocuğunuzun gittiği okulu paylaşmanız da pek önerilmiyor. Son dönemlerde artan olaylara da bakılırsa, bunun birtakım sapıklara davetiye çıkarması olası. Acı ama gerçek. NSPCC’nin paylaştığı verilere göre son yıllarda Birleşik Krallık’ta çocuklara yönelik cinsel suçlarda çok ciddi bir artış var. Çocuğunuzla ilgili olabildiğince az veri paylaşarak bunun önüne bir nebze de olsa geçebilirsiniz.

Konumlar

Benzer güvenlik risklerinden dolayı bir şey paylaşırken konumunuzu da paylaşmanız yine pek önerilmiyor. 2015’de paylaşılan bir rapora göre 500 milyondan fazla kullanıcı Facebook’a mobil cihazlarından erişmiş. Konum servislerinin mobilde kullanılabildiğini düşünürsek milyonlarca kullanıcı kendi isteğiyle bulunduğu konumu tanıdığı veya tanımadığı insanlarla paylaşmış. Öte yandan evinden konum atan kişiler de istemeden de olsa ev adresini dağıttığının farkında değil. Bu konularda dikkatli olmak lazım. Konum ayarları için buraya bakabilirsiniz.

Patron faktörü

Çalıştığınız iş ile ilgili Facebook’ta paylaştığınız veya paylaşabileceğiniz bazı şikayet içerikli durum güncellemeleri de kariyeriniz için riskli olabilir. Bu konuda da dikkatli olmakta yarar var.

Tatile ne zaman çıkacağınızı paylaşmayın

Seyahatten döndükten sonra evine hırsız girdiğini fark eden bazı Facebook kullanıcıları, bunun üstüne bir de sigorta şirketlerinden darbe yiyebiliyor. Bazı sigorta şirketleri, söz konusu mağdur kişiler tatile ne zaman çıkacaklarını, yani evden ne zaman ayrılacaklarını sosyal medyada paylaştığı için zararlarını karşılamayı reddedebiliyor. Risk almamak en iyisi. Öte yandan bir klasik olarak uçuş kartınızın da fotoğrafını paylaşıyorsunuzdur. Bunu da yapmanız hiç önerilmiyor. Uçuş kartındaki bilgilerinizin yanı sıra yine kartın üzerinde yer alan ve size özel olan QR kodu gibi ayrıntılar da hakkınızda çok fazla şey anlatıyor olabilir. Uçuş kartınızın fotoğrafını Facebook’ta paylaşmayın.

Twitter Hesabınızı Güvenilir Kullanmanın 10 Yolu