Intel ve AMD Güçlerini Birleştirdi Intel ve AMD Güçlerini Birleştirdi
Intel ve AMD yüksek seviye oyun performansını dizüstü bilgisayarlara getiriyor. Yeni bir chipset üretmek için güçlerini birleştirdiler! Intel ve AMD Güçlerini Birleştirdi

Intel ve AMD yüksek seviye oyun performansını dizüstü bilgisayarlara getirecek yeni bir chipset üretmek için beklenmedik bir şekilde güçlerini birleştirdi. İşlemci üretiminde uzun yıllardır birbirinin rakibi olan bu iki firmanın, 8. nesil Intel çekirdek ailesinin yeni üyesi olarak birlikte üreteceği chipsette Intel işlemcisi ve AMD ekran kartı kullanılacak. Bu iki ünitenin arasındaki iletişim hızının yeni özel bir köprü kullanılarak arttırılması planlanıyor.

Bir chipsette ilk defa kullanılacak bu köprünün ismi EMIB (Embedded Multi-Die Interconnect Bridge). İşlemci, ekran kartı ve grafik hafıza parçaları bu köprünün üzerine yerleştiriliyor.

Bu yöntem, anakart üzerine dağılmış bir sisteme göre hem hız bakımından hem de fiziksel olarak fayda sağlıyor. Bu parçalar EMIB sayesinde daha hızlı iletişim kurarken aynı zamanda anakart üzerine monte edilmek yerine yüzeyle entegre oldukları için chipset çok daha ince bir hal alıyor. Böylece daha hafif ve ince dizüstü bilgisayarlar mümkün olacak.

Intel bu yeni sistemin bilgisayarın şarjını erken bitirmemesi için işlemci, ekran kartı ve hafıza arasındaki güç paylaşımını, bilgisayarın yaptığı işleme göre yönetecek bir framework geliştirdiğini de duyurdu.

Intel ve AMD, bu iki rakip firma, geliştirdikleri yeni teknoloji sayesinde özellikle oyun bilgisayarlarını domine eden grafik devi NVIDIA karşısında avantaj yakalamaya çalışacaklar. Intel ve AMD çipini kullanan ilk bilgisayarların 2018’in ilk çeyreğinde raflardaki yerini alması bekleniyor.