Intel Yeni VR/AR Gözlüğünü Açıkladı: Project Alloy Intel Yeni VR/AR Gözlüğünü Açıkladı: Project Alloy
Intel firmasından sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojilerini birleştiren bir ürün geliyor: Project Alloy Intel Yeni VR/AR Gözlüğünü Açıkladı: Project Alloy

Intel firmasından sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojilerini birleştiren bir ürün geliyor: Project Alloy

Firmanın San Francisco’da düzenlediği Intel Developer Forum etkinliğinde yaptığı açıklamaya göre, Project Alloy bir “merged reality” yani “birleştirilmiş gerçeklik” cihazı olacak. Kullanıcılar aynı anda hem sanal gerçeklik deneyimi yaşarken, hem de gerçek dünyadan nesneleri görebilecek ve ikisini etkileşime sokabilecekler. Böylece Project Alloy sayesinde ek bir kontrol cihazı olmadan her türlü işlem mümkün olacak.

Cihaz Intel’in aynı zamanda Daqri AR gözlüklerinde de kullanılan RealSense derinlik-ölçer kamera sistemini içeriyor. Bu sistem ile el, kol hareketleri ve karşınızdaki kişileri anında dijitize edip, sanal dünyaya sokmak mümkün. Dışarıdan görüntülenen nesneler kullanıcının görüş alalnına şimdilik düşük çözünürlük ile sunuluyor. Ama Intel, Project Alloy geliştikçe bu özelliklerin daha iyileşeceğini belirtiyor.

Intel Yeni VR/AR Gözlüğünü Açıkladı: Project Alloy

Firma cihazın gelecek Windows 10 sürümlerinden birinde yerleşik desteğe kavuşacağını açıklamış. Ayrıca Intel bu teknolojinin gelecek sene çeşitli donanım üreticilerine sunulacağını, ama firmanın kendisinin cihaz satmayacağını da söylüyor. Bu cihaz, Oculus’un Rift sanal gerçeklik gözlüğü ve Microsoft’un HoloLens artırılmış gözlüğü ile direk rakip olacak gibi görünüyor.

Intel Yeni VR/AR Gözlüğünü Açıkladı: Project Alloy

Oculus Rift’in Avrupa’da Çıkış Tarihi ve Fiyatı AçıklandıBurak N. Aydın

Burak N. Aydın iflah olmaz bir anime, manga, bilimkurgu ve oyun meraklısıdır. Yarı uzaylı, yarı Japon olduğundan şüphelenilmektedir. En sevdiği gezegen Trantor, en sevdiği içki “Pan-Galactic Gargle Blaster” ve en sevdiği kedi türü ise Betelgeusian'dır.