Intel’in İlk 14nm İşlemcisi Geliyor Intel’in İlk 14nm İşlemcisi Geliyor
Intel, 14nm üretim teknolojisine sahip ilk işlemci olan Intel Core M’in sahip olduğu mikromimariyi detaylandırdı. Yeni işlemci, firmanın tabiriyle “altyapıdan bulut bilişime, Nesnelerin İnterneti’nden... Intel’in İlk 14nm İşlemcisi Geliyor

Intel, 14nm üretim teknolojisine sahip ilk işlemci olan Intel Core M’in sahip olduğu mikromimariyi detaylandırdı. Yeni işlemci, firmanın tabiriyle “altyapıdan bulut bilişime, Nesnelerin İnterneti’nden kişisel ve mobil bilişime kadar kullanıcıların geniş yelpazede bilişim ihtiyaçları için yüksek performans ve düşük enerji tüketimi özellikleri sağlıyor.

Yeni Intel Core M, transistör başına sektör lideri performans, enerji, yoğunluk ve maliyet sunan ikinci nesil Tri-gate (FinFET) transistörler kullanıyor. Bu sayede bir önceki neslin performansını daha az güç tüketimiyle gerçekleştiren işlemci, bir önceki nesle oranla TDP değerini de 2 katın üzerinde bir oranla azaltmış.

Kısacası 14nm üretim teknolojisi ve yeni Intel Core M sayesinde, bir önceki nesle oranla daha az ısınan, daha az güç tüketen ve daha ince olan yüksek performanslı mobil ürünler göreceğiz. Yeni yıl öncesi dönemde raflarda yerini alacak olan 14nm işlemcili sistemler, 2015’in ilk yarısında daha fazla marka ve modelle birlikte bizlerle olacak.

Broadwell mikromimarisine dayalı diğer ürünlerin de, Intel Core M’in ardından önümüzdeki aylarda duyurulacağını belirtelim.

fragtist-intel-in-ilki14nm-islemcisi-geliyor-3Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.