Intel’in Yeni Grafik Patronu Raja Koduri Oldu Intel’in Yeni Grafik Patronu Raja Koduri Oldu
Dün yaptığımız haberde sizlere AMD RTG grubunun başındaki isim Raja Koduri’nin AMD’den ayrıldığını duyurmuştuk. Raja izne çıktıktan sonra ortaya çıkan dedikodular vardı ve bu... Intel’in Yeni Grafik Patronu Raja Koduri Oldu

Dün yaptığımız haberde sizlere AMD RTG grubunun başındaki isim Raja Koduri’nin AMD’den ayrıldığını duyurmuştuk. Raja izne çıktıktan sonra ortaya çıkan dedikodular vardı ve bu ayrılış birçoğumuz için sürpriz olmadı.

AMD’deki çalışma arkadaşlarına gönderdiği yazıda Koduri, izin günlerinde ailesiyle iyi vakit geçirdiğini ve RTG ve AMD’den ayrılmak gibi çok zor bir karar vermek için kendisiyle baş başa kalabildiğini belirtmişti. Her ne kadar yazısında “dinlenmeye” ihtiyacı olduğunu belirtiyor olsa da, Raja gibi bir ismin eninde sonunda bir teknoloji firmasında kaldığı yerden devam edeceğini bekliyorduk ve dünkü haberimizin sonunda acaba kendisini Intel’de görür müyüz diye sormuştuk. Tahminimiz doğru çıktı ve dün akşam saatlerinde Intel bu tahmini doğruladı.

Intel kendi sitesinde, Raja’nın Intel’deki yeni pozisyonunu da içeren özgeçmişini yayınladı. Yeni pozisyonu Merkez ve Grafik Hesaplama Grubu Kıdemli Müdür Yardımcısı, Uç Hesaplama Çözümleri Genel Müdürü ve Baş Mimar olarak duyuruldu.

Koduri’nin iş tanımından sorumluluklarını az çok kestirmek mümkün. Yine de Intel sorumlulukları detaylandırmaktan çekinmemiş. Intel haber sitesinde, PC pazarı için entegre grafik konusunda Intel’in lider pozisyonunu devam ettirmekten sorumlu olacağı belirtilmiş.

Yine başka bir blog yazısında Intel’in grafik ve bilgisayar teknolojilerini geliştirecek ilginç planları olduğundan bahsedilmiş. Intel için Raja’nın işe alınması ve daha odaklı bir yol haritası çizilmesi, Xeon Phi, Movidius, Nervana gibi ürünleri içeren mevcut dağınık plana göre çok daha faydalı olabilir. Bu projeler de ilginç fakat çok farklı odakları olan ürünlerdi. Önünü görebilen ve ne yaptığını bilen bir Intel, Nvidia için ciddi bir tehdit haline gelebilir.

Koduri yakınlarda duyurduğumuz Intel Core işlemcili ve AMD Radeon grafikli teknoloji üzerinde çalışırken Intel çalışanlarıyla yakından çalışma fırsatını zaten bulmuştu. Raja Koduri Intel’deki görevine Aralık ayında resmi olarak başlayacak.