iPhone X’i Sakın Düşürmeyin! iPhone X’i Sakın Düşürmeyin!
iPhone X'i sakın ola düşürmeyin. CNET ve SquareTrade'in gerçekleştirdiği dayanıklılık testlerinden çıkan sonuçlar pek de sevindirici değil! iPhone X’i Sakın Düşürmeyin!

iPhone X yapılan düşürme testlerinde sınıfta kaldı. Yapılan iki farklı testte de cihaz ciddi zarar aldı.

Elektronik sitesi CNET yaklaşık 1 metreden yükseklikten düşürme testleri yaptı. Telefon yanlamasına düşürüldüğünde köşedeki camının çatladığı gözlemlendi. Yüz üstü düşürüldüğünde hasar daha da fazlaydı. CNET iPhone X’in kesinlikle kılıfsız düşürülmemesi gerektiği sonucuna vardı.

CNET’in aldığı sonuçlar telefonun sadece dış görünüşü etkilerken, SquareTrade’in yaptığı daha sert testlerde cihazın fonksiyonları da hasar gördü. Testlerde robotlar ya da benzer mekanik aletler çeşitli senaryolarla düşüşü test ettiler. Yaklaşık 2 metreden yüz üstü bırakılan cihazın ekranının ve TrueDepth sensörünün bozulduğu gözlendi. Aynı yükseklikten sırt üstü bırakıldığında arka yüzeyi tamamen parçalanırken yanlamasına düşürüldüğünde ise ekranının fonksiyonunu kaybettiği gözlendi.

SquareTrade’in bir diğer testi olan döndürme testinde cihaz çamaşır makinesi ya da kurutucu gibi cihazlarda 60 saniye tutuluyor. Bu testin sonucunda cihazın swipe to unlock fonksiyonunun kaybolduğu gözlendi. Bir başka testte ise telefon arabanın üstüne konuyor ve araba çalıştırılıp hareket ettiriliyor. Bu senaryoda kişinin eşyalarını bagaja yükledikten sonra telefonunu arabanın üstünde unuttuğu varsayılıyor. Araba hareket ettiğinde hem ön hem arka yüzünden darbe alan cihaz yüz tanıma fonksiyonu tamamen kayboluyor. Her ne kadar son test olan su testinde kısmen başarılı olsa da 30 dakikadan sonra tamamen bozuluyor.

SquareTrade kullandığı metodlar ışığında iPhone X en dayanıksız iPhone olarak değerlendirildi. Bu testlerdeki tek sorun gerçek kullanıcılar cihazlarını genelde 2 metreden düşürmüyordu.

Bu testlerdeki hasarın bir sebebi iPhone’un dış yüzeyinin cam malzemeden yapılması. Apple iPhone 8, 8 plus ve X modellerinde cam malzeme tercih etmişti çünkü aluminyumun kablosuz bağlantıyı engellemesini istemiyordu.