Kôna: Biraz Macera, Biraz Hayatta Kalma Kôna: Biraz Macera, Biraz Hayatta Kalma
Bizi 1970’lerin karlar altındaki Kanada’sına götürecek olan Kôna, kesinlikle ilgi çekici bir macera ve hayatta kalma oyunu olacak gibi gözüküyor. 1970 Ekim ayı, Kanada’nın... Kôna: Biraz Macera, Biraz Hayatta Kalma

Bizi 1970’lerin karlar altındaki Kanada’sına götürecek olan Kôna, kesinlikle ilgi çekici bir macera ve hayatta kalma oyunu olacak gibi gözüküyor.

1970 Ekim ayı, Kanada’nın Kuzey Quebec bölgesindeyiz. Zengin işadamı W. Hamilton, bölgede bir bakır madeni işletmekte ama oranın yerlisi Cree halkı buna şiddetle karşı çıkmaktadır. Hamilton’un atalarının topraklarına saygısızlık ettiğini düşündükleri için tepkiler artmaktadır. Bir süre sonra Hamilton’un av köşküne saldırılar başlayınca, zengin işadamı konuyu araştırması için eski savaş gazisi özel dedektif Carl Faubert’i kiralar.

Carl zorlu bir adam, bir iş aldığı zaman asla kaçmıyor, sonuna kadar takip ediyor. Ayrıca müşterisi de çok zengin, mutlaka iyi para alacak bu işten. Fakat Hamilton onu karlarla kaplı av köşküne çağırıp da, kendisi birden ortadan kaybolunca, parasını alabilmek için Carl olayı araştırmaya başlar. Hamilton’a ne oldu? Suçlu Cree halkı mı? Orman ne gibi gizemler saklıyor?

Kôna: Biraz Macera, Biraz Hayatta Kalma

Tahmin edeceğiniz gibi, Carl’ı bu macera oyununda biz yönetiyor olacağız. Kôna sadece macera ve bulmacalar, gizlerle dolu değil. Aynı zamanda tehlikeli sırlarla da dolu, yani oyunu belli bölümlerinde hayatta kalma deneyimlerinizi konuşturmanız gerekecek. Fransız oyun stüdyosu Parabole’un hazırlamakta olduğu Kôna hem güzel atmosfere sahip bir oyun, hem de önemli bir özelliği daha var, Oculus Rift desteği.

Macera kısmı bir yana, sıkı atmosferi ve doğayı kullanarak yarattığı gerilim dışında, Kôna’nın sunacağı Oculus Rift desteği çok ilginç olacak gibi. Zaten sanal gerçeklik ortamı ve korku oyunları birbiri için yaratılmış bir çift. Kôna’nın videosunu izleyince bize hak vereceğinize eminiz. Kalbi sağlam olmayanlar bu oyunu Oculus Rift ile oynamasın, bizden uyarması.

Kôna şu anda piyasaya çıkış için gerekli desteği bir Kickstarter bağış kampanyası ile toplamaya çalışıyor. Buraya tıklayıp kampanya sayfasına gidebilir ve ilgilendiyseniz destek olabilirsiniz. Son zamanlarda böyle farklı ve ilgimizi çeken bir başka macera oyunu da The Witness olmuştu.Burak N. Aydın

Burak N. Aydın iflah olmaz bir anime, manga, bilimkurgu ve oyun meraklısıdır. Yarı uzaylı, yarı Japon olduğundan şüphelenilmektedir. En sevdiği gezegen Trantor, en sevdiği içki “Pan-Galactic Gargle Blaster” ve en sevdiği kedi türü ise Betelgeusian'dır.