Microsoft Ignite Etkinliğinde 7 Önemli Duyuru Yaptı! Microsoft Ignite Etkinliğinde 7 Önemli Duyuru Yaptı!
CEO Satya Nadella’nın açılış konuşmasıyla başlayan Ignite etkinliğinde önemli duyurular yapıldı. Ayrıntılar haberimizde. Microsoft Ignite Etkinliğinde 7 Önemli Duyuru Yaptı!

Microsoft, Ignite konferansında 7 inovasyon duyurdu. Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte açıklanan inovasyonlar arasında tüm kurumlara tek yerden bulut yönetimi sunan Azure Arc, şirketlere bilgi ağı sunan Project Cortex ve Chromium tabanlı tarayıcı Edge bulunuyor.

Microsoft’un en büyük kurumsal etkinliği Ignite, Florida’da 4 Kasım’da gerçekleştirildi ve etkinliği dünya çapında 30.000 kişi canlı olarak izledi. Etkinlik kapsamında yeni inovatif hizmetler tanıtıldı. Açıklanan inovasyonlardan biri olan Azure Arc sayesinde bulut kullanan, kullanmayan ya da hibrit servislerden faydalanan şirketler, verilerini Azure’a bağlayıp istedikleri yere anında taşıyabiliyor.

Azure Arc

Araştırmalara göre 2025’e kadar 175 zetabayt veri üretilecek ve 50 milyar cihaz 2030 yılına kadar birbirine bağlanmış olacak.

Azure Arc ile Microsoft, tüm kurumların Azure bulut inovasyonlarından faydalanabilmesini ve tüm Azure özelliklerine sahip olmasını sağlıyor. Azure Arc ile Microsoft müşterileri, Azure ile ilişkilendirilmeyen servislerini bile kendi içlerinde, şirkete ait veri merkezlerinde ya da farklı bulut hizmetleri üzerinde kullanabiliyor.

Project Cortex

Günümüzde işletmeler tonlarca belge ve veri üretiyor ancak çoğu zaman farklı yerlerde depolanan bilgileri bulmak ve kullanmak zorlaşıyor. Duyurulan bir diğer inovasyon olan Project Cortex, şirketlere bir bilgi ağı oluşturuyor; üçüncü partiler dâhil farklı depolardaki tüm doküman ve sözleşmeleri analiz etmek için makine öğrenmesini kullanıyor.

Minecraft’ın Aylık Oyuncu Sayısı 112 Milyona Ulaştı!

Microsoft’un Teams’ten sonra sunduğu ilk ticari ürün olan Project Cortex, ağ içindeki bilgileri ve belgeleri gerektiğinde Outlook, Teams ve Office uygulamaları gibi Microsoft uygulamalarına aktarıyor.

Endpoint Manager

Dijitalleşen çağda şirket çalışanlarının bir kısmı kendi cihazlarını kullanmayı tercih ediyor. Bu durum ise çoğu zaman özellikle siber güvenlik ve erişim konularında BT departmanlarını zorlayabiliyor. Bu yıl siber ataklar şirketlere 1 trilyon dolara mal oldu.

Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın etkinliğin en önemli duyurularından biri olarak nitelendirdiği Endpoint Manager ile BT departmanları farklı cihazları tek bir yerden takip edebiliyor ve güven altına alıyor. ConfigMgr kullanıcıları, artık erişebildikleri Intune lisansı sayesinde, kolayca bulut tabanlı cihaz yönetimi imkânına kavuşuyor.

Chromium tabanlı Edge tarayıcı 15 Ocak’ta geliyor

Web tarayıcıları konusunda son yıllarda daha çok hız üzerine odaklanılsa da şu günlerde güvenlik kavramı daha önemli olmaya başladı. Bugün Fortune 500 şirketlerinin yüzde 75’i birden fazla tarayıcı kullanıyor. Bu da operasyonlar arasında uyumsuzluk riskleri taşıyor. Dünya genelinde 15 Ocak’ta kullanıma sunulacak olan Microsoft’un Chromium tabanlı Edge sürümü, yeni geliştirilen InPrivate tarama modu sayesinde yeni gizlilik ayarlarıyla gelecek.

Visual Studio’nun web tabanlı sürümü

Bu yılın başlarında gerçekleştirilen Build etkinliğinde Microsoft, ücretsiz Visual Studio Code editörü üzerinde yaptığı çalışmaya dayanarak Visual Studio geliştirme ortamının web tabanlı bir versiyonunu piyasaya süreceğini açıklamıştı. Microsoft’a ait ve şu an 40 milyondan fazla kullanıcısı olan GitHub ile sağlanan entegrasyon sayesinde bu deneyim şimdi gerçeğe taşındı.

Power Virtual Agents

2023 yılında 500 milyon uygulama yaratılmış olacak; bu rakam son 40 yılda geliştirilenlerden daha fazla. Bireysel geliştiricileri güçlendirmek isteyen Microsoft, sanal sohbet oluşturmak için kullandığı inovatif kodsuz/düşük kodlu araç olarak Power Virtual Agents’ı duyurdu. Platform, görsel bir arayüz yardımıyla Azure’un makine öğrenmesi özelliğinden yararlanıyor. Power Virtual Agents ile görsel araçlar ekleyip bir chatbot geliştirmek kolaylaşıyor.

Cortana’ya erkek sesi

Akıllı kişisel sesli asistan Cortana’ya erkek sesi eklenmesinin yanında Microsoft, verimlilik aracı olarak kullanılması adına Cortana tabanlı yeni deneyimleri de duyurdu. Cortana, iOS tabanlı cihazlardaki Outlook’ta (Android’e de gelecek) gelen kutusunda neler olduğunu özet olarak okuyabilecek, e-mailleri işaretleyebilecek, silebilecek ya da yanıt verebilecek. Ayrıca, takvim randevularınızın günlük bir özetini sunabilme özelliği kazanan Cortana, cevaplanması gereken önemli e-postaları haber verebiliyor.

Microsoft’tan Çift Ekranlı Cihazlar İçin Yeni İşletim Sistemi!