NES 30 Yaşında! NES 30 Yaşında!
Nintendo'nun ilk konsolu ve aynı zamanda konsolların atalarından NES (Nintendo Entertainment System) bugün 30. yaşını kutluyor. NES 30 Yaşında!

Nintendo‘nun ilk konsolu ve aynı zamanda konsolların atalarından NES (Nintendo Entertainment System) bugün 30. yaşını kutluyor. Japonya merkezli Nintendo firmasının  18 Ekim 1985 tarihinde ilk olarak Amerika‘da satış sunduğu konsol, kısa bir süre içerisinde çok popüler olmuş ve kullanıcıların beğenisini kazanmıştı. Kutusundan 17 farklı oyun ile birlikte çıkan konsolda şu an bile hatırlayacağımız Mario Bros. oyunu da kutu içeriğinde bulunuyordu.

Sonrasında Türkiye’de dahil bir çok yerde imitasyonunu gördüğümüz konsolun adı ülkemizde Atari olarak anılmaya başladı. Yüzlerce kaset, binlerce oyunu içerisinde barındıran NES dünyanın en popüler oyun konsolu haline gelmiş ve toplam satış rakamları 50 milyonu aşmıştı.

30 yıllık bir serüvenin ardından hala popülaritesini koruyan konsolu bazı yerlerde hala bulabilirsiniz. Eğer konsolu da bulamadıysanız NES için çıkan bazı emülatörlerlede çocukluğunuzun oyunları yeniden deneyim edebilirsiniz.Özgür Deveci Editor

Amatör Fotoğrafçı, Bilim Kurgu Meraklısı, Sinema Tutkunu, Anime & Manga Hayranı, MOBA & MMORPG Bağımlısı, Nightcore Aşığı, Galatasaray Taraftarı ve Oyun Editörü